ModernizáciaObrana a bezpečnosť

Ochrana slovenského neba: Riešenie proti dronom a vývoj protivzdušnej obrany SR

V dnešnej dobe moderných technológií sa bezpilotné lietajúce systémy (drony) stali významným vojenským hráčom na modernom bojisku. Ich schopnosti presného a rýchleho pohybu priniesli nové možnosti v oblasti vojenskej taktiky, no zároveň so sebou nesú aj nové výzvy pre armády po celom svete. Situácia na Ukrajine ukázala, že použitie kamikadze dronov (vyčkávacia munícia) sa stáva čoraz častejším javom. Pre Slovenskú republiku to znamená dôležitú otázku zabezpečiť svoje nebo aj proti dronom, ale nielen proti nim. V akom štádiu vývoja sa nachádza naša komplexná protivzdušná obrana, ktorá by mala byť schopná eliminovať každý typ hrozby zo vzduchu? V závere článku sme pripravili detailný prehľad o tom – akými spôsobmi a akou technikou aktuálne naše nebo chránime, aké spôsobilosti a techniku v rámci protivzdušnej obrany doplníme, a čo ešte pridať zvažujeme.

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR budujú obranu aj proti cieľom ako sú drony.  Ochranu východného Slovenska posilnia dva systémy MANTIS s touto spôsobilosťou.  Jedným zo spôsobov protidronovej obrany môžu byť aj rušičky, ktoré dokážu eliminovať komunikáciu medzi dronom a jeho operátorom, a tým vyradiť dron z prevádzky. Takéto rušičky MO SR zvažuje získať od Američanov zo zvyšku peňazí z daru, ktorý nám poskytli z ich podporného fondu FMF.  Rozhodne vraj ponuka od USA (nižšie v článku nájdete viac informácií k tomuto bodu). 

Ohľadom obrany nášho neba, Slovensko spolupracuje v rámci systému integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO. V praxi to znamená, že na ochranu vzdušného priestoru Slovenska sa poskytujú aj prostriedky krajín NATO, napríklad stíhačky našich susedov. Slúži nám tiež talianska batéria protivzdušnej obrany stredného dosahu typu SAMP/T. Používame tiež naše (sovietske) systémy Kub a IGLA.  Dohľad nad nebom by mali zabezpečiť aj nové izraelské radary od Elta Systems.

Ministerstvo obrany aktuálne hľadá aj vlastné optimálne riešenie, ktoré bude prispievať k zvýšeniu bezpečnosti krajiny pred hrozbami zo vzduchu. V prvej fáze projektu chce obstarať mobilný raketový komplet a prenosné raketové komplety. Ponuky by mali doraziť do konca júla 2023. 

1.Ako aktuálne chránime slovenské nebo

  • Do 31.decembra 2024 slovenské nebo chránia bojové lietadlá Česka, Poľska a Maďarska (od júna 2023). Bude tak dovtedy, kým na Slovensko nedorazia stíhačky F-16, ktoré prevezmú úlohy našich susedov.
  • Národné systémy protivzdušnej obrany Kub a IGLA.
  • Talianska batéria protivzdušnej obrany SAMP/T prezývaný MAMBA. Skladá sa zo 100 kusov techniky. Systém obsluhuje 150 talianskych vojakov.  Inštalovali ho v marci 2023 v Kuchyni. SAMP/T vyrába EUROSAM. Ide o spoločný francúzsko-taliansky podnik firiem MBDA (66%) a Thales (33%). MAMBA vystriedala na našom území americký systém Patriot. V oboch prípadoch sa jedná o protivzdušné systémy stredného dosahu. MAMBU okrem armád Talianska a Francúzska používa napríklad aj Singapur.
  • V rámci rotačného systému protivzdušnej obrany, ktorý spojenci dohodli na samite NATO vo Vilniuse (júl 2023), budú podľa ministerstva obrany SR “systémy PVO využívané vždy práve tam, kde bude existovať najväčšia miera ohrozenia. Pôjde o zoznam konkrétnych miest, kam budú vyčleňované konkrétne spôsobilosti v prípade, že to bude potrebné.”

2. Čo na obranu slovenského neba pribudne

  • Spôsobilosti Ozbrojených síl SR na ochranu vzdušného priestoru aj proti bezposádkovým leteckým systémom by mali zvýšiť dva systémy MANTIS (Modlivka) od nemeckej firmy Rheinmetall Air Defence (dcérska spoločnosť Rheinmetallu). Ide o protivzdušné systémy krátkeho dosahu slúžiace predovšetkým na obranu základní. Oba systémy MANTIS nainštalujú na východe SR.
  • SR okrem zabezpečenia ochrany nášho neba prostredníctvom rotačného systému schváleného na samite NATO vo Vilniuse hľadá aj vlastné riešenie protivzdušnej obrany.  Podľa MO SR má ísť o “komplexný dlhodobý a postupný proces rozdelený do štyroch etáp”. Ministerstvo obrany oslovilo 11 krajín, ktoré majú svoje ponuky predložiť do konca júla 2023.Súčasťou prvej etapy je obstaranie mobilného protilietadlového raketového kompletu stredného dosahu s nosičom a 12 prenosných protilietadlových raketových kompletov spolu s logistickou podporou, nosičmi a ďalšími súčasťami v hodnote do 200 mil. eur. Realizácia je v súlade s dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035, pričom financovaná bude z plánovaného rozpočtu MO SR, čiže “nepôjdu nijakým spôsobom na úkor iných oblastí fungovania štátu”.
  • 17 kusov 3D rádiolokátorov od ELTA Systems, dcérskej spoločnosti Israel Aerospace Industries za 150 miliónov eur. Dodané by mali byť do roku 2025, prvý kus mal prísť už v 2023, ale oneskoril sa. V rámci tohto projektu vznikla aj priemyselná spolupráca medzi výrobcom a štátnou spoločnosťou Letecké opravovne Trenčín.

3. Čo by na ochranu slovenského neba ešte pribudnúť mohlo

  • Ministerstvo obrany zvažuje získať sofistikované protidronové systémy zo zvyšnej časti amerického daru (200 miliónov dolárov) z programu FMF.  Z neho sa SR rozhodla formou nenávratného grantu 190 miliónov dolárov získať 160 ks obrnených vozidiel JLTV 4×4 od Oshkosh Defense. Ostáva nám tak vyčerpať 10 miliónov dolárov, hovorilo sa o ručných zbraniach a práve protidronových systémoch. Jedinou podmienkou je, že techniku získanú cez FMF musí používať aj americká armáda. “Pôjde pravdepodobne o pasívne systémy bez použitia kinetických eliminačných prostriedkov – teda rušičky, ktoré zaistia, že letiaci objekt stratí možnosť komunikácie so svojim operátorom, čím sa eliminuje prípadná hrozba. Rozhodujúca bude ponuka od USA”,  odpovedala Mária Precner, hovorkyňa ministerstva obrany na otázku o akú techniku proti útokom dronov pôjde.  Takýmito prostriedkami elektronického boja sú napríklad Dronebuster od spoločnosti Flex Force Enterprises alebo Dronekiller od firmy IXI Electronic Warfare. Oba typy sa spomínali v rámci americkej vojenskej pomoci Ukrajine. Oba systémy fungujú na báze rádiových vĺn, ktoré preťažia frekvenciu, vďaka ktorej operátor dron ovláda, čo má za následok pád a zničenie stroja. Samostatne sme o nich písali tu.
Systém SAMP/T MAMBA od francúzsko-talianskeho podniku EUROSAM.

Zdroj foto: Thales

6 thoughts on “Ochrana slovenského neba: Riešenie proti dronom a vývoj protivzdušnej obrany SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *