ModernizáciaVojenská technika

Proti dronom môžu naše nebo chrániť aj americké rušičky

Ministerstvo obrany SR zvažuje zaobstaranie sofistikovaných protidronových systémov. Získať by ich chcelo zo zvyšnej časti amerického daru (200 miliónov dolárov) z programu FMF.  Z neho sa Slovenská republika rozhodla nedávno formou nenávratného grantu 190 miliónov dolárov získať 160 ks obrnených vozidiel JLTV 4×4 od Oshkosh Defense. Ostáva nám tak vyčerpať ešte 10 miliónov dolárov. Už dávnejšie sa spomínala akvizícia ručných zbraní a práve protidronových systémov. Jedinou podmienkou zostáva, že techniku získanú cez FMF musí používať aj americká armáda.

“Pôjde pravdepodobne o pasívne systémy bez použitia kinetických eliminačných prostriedkov – teda rušičky, ktoré zaistia, že letiaci objekt stratí možnosť komunikácie so svojim operátorom, čím sa eliminuje prípadná hrozba. Rozhodujúca bude ponuka od USA,”  odpovedala Mária Precner, hovorkyňa ministerstva obrany SR na otázku Futurearmy.sk o akú techniku proti útokom dronov by sa malo jednať.

Takýmito zbraňami v rámci elektronického boja sú napríklad Dronebuster od spoločnosti Flex Force Enterprises.

Dronebuster od Flex Force Enterprises.

Alebo Dronekiller od firmy IXI. Oba typy sa spomínali v rámci americkej vojenskej pomoci Ukrajine. Oba systémy fungujú na báze rádiových vĺn, ktoré preťažia frekvenciu, vďaka ktorej operátor dron ovláda, čo má za následok pád a zničenie stroja.

Dronekiller od IXI.

Rušičky sú len jedným z prostriedkov, ktoré by mohli chrániť slovenské nebo pred hrozbami zo vzduchu, v tomto prípade proti dronom. Pripravujeme komplexný článok na tému protivzdušnej obrany SR.

Zdroj foto: weby IXI a Flex Force Enterprises. Titulná foto Dronebuster block 3.

2 thoughts on “Proti dronom môžu naše nebo chrániť aj americké rušičky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *