ModernizáciaVojenská technika

Kľúčové fakty o vozidlách JLTV 4×4 od Oshkosh Defense

Na sociálnych sieťach sa v posledných dňoch objavilo viacero pochybností o význame získania 160 kusov amerických vozidiel JLTV Oshkosh z amerického programu Foreign Military Financing formou daru. Kritici ministerstvu obrany SR okrem iného vyčítajú, že pôjde o nepotrebnú či vyradenú americkú techniku, ktorú nepoužívajú žiadni naši spojenci. Pozrime sa na to, ako je to v skutočnosti. Litva, náš spojenec v NATO si od Američanov už objednala 200 kusov a ďalšie stovky pribudnú.

„JLTV je najmodernejšie ľahké taktické obrnené vozidlo na svete,“ uviedlo pri dodávke prvých 50ks litovské ministerstvo obrany s tým, že ide o technicky vyspelé vozidlá zaisťujúce vysokú bezpečnosť posádky a lepšiu efektivitu pri prieskumných, delostreleckých a leteckých podporných operáciách. Nákup podľa Litvy nielen zvyšuje spôsobilosť litovských ozbrojených síl, ale stavia aj na litovsko-americkej vojenskej interoperabilite.

Kľúčové fakty

 • Dôvod: Zakúpené obrnené vozidlá predstavujú modernizáciu slovenskej armády a nahradenie starých vozidiel zo sovietskych čias.
 • Rýchle presuny vojska: Oshkosh JLTV sú vhodné na rýchle presuny vojska, čo zlepšuje mobilizáciu a reakčné schopnosti ozbrojených síl.
 • Ochrana vojakov: Tieto vozidlá poskytujú vyšší stupeň ochrany vojakov v porovnaní so staršími vozidlami, vďaka pancieru a moderným bezpečnostným opatreniam.
 • Americký darček: USA dodajú Slovensku 160 kusov ľahkých obrnených vozidiel v hodnote takmer 200 miliónov dolárov ako nenávratný grant.
 • Vozidlá majú zavedené napríklad armády USA, Brazílie či Litvy. Litva ich už má 150ks na základe kontraktu z roku 2019, spolu by mali obstarať 200ks a ďalších 300ks je v pláne potom, čo Rusi napadli Ukrajinu. Litovský minister obrany Margiris Abukevičius označil dodávku vozidiel JLTV za „dôležitý krok pre modernizáciu litovských ozbrojených síl„.
 • Rôzne verzie pre rôzne potreby: Vozidlá budú na Slovensku pridelené rôznym jednotkám, vrátane prieskumného práporu v Prešove a výsadkárov.
 • Možnosti útoku: Oshkosh JLTV sú schopné aj útočiť z bojovej veže, čo prispieva k ich univerzálnosti v rôznych situáciách.
 • Spolupráca s domácim obranným priemyslom: Vozidlá sa budú čiastočne kompletizovať na Slovensku, čo môže podporiť náš obranný priemysel.
 • Náklady: Slovensko zaplatí 20 percentnú DPH a ďalšie náklady spojené s výcvikom, servisom a údržbou vozidiel.
 • Vozidlá by mali na Slovensko doraziť do roku 2025. (Američania ich musia vyrobiť. Nie je pravda, že sa jedná o vyradené vozidlá).
 • Možné budúce potreby: Nevylučuje sa potreba zakúpiť ešte ďalšie vozidlá v budúcnosti. Náčelník Generálneho štábu SR generál Daniel Zmeko sa vyjadril, že v ideálnom prípade by sme potrebovali až 1000 vozidiel tohto typu.

Zdroje: Ministerstvo obrany SR, Litovské ministerstvo obrany SR, TV Markíza, Defensepost.com
Zdroj Foto: Litovské ministerstvo obrany

4 thoughts on “Kľúčové fakty o vozidlách JLTV 4×4 od Oshkosh Defense

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *