Modernizácia

Vozidlá JLTV 4×4 nie sú jedinou technikou z amerických darov

Nebudeme klamať ak povieme, že našu armádu modernizujeme aj vďaka Američanom. Konkrétne z peňazí z darov, ktoré poskytuje Washington svojim spojencom. Vozidlá JLTV 4×4 od Oshkosh Defense, ktorých nákup nedávno schválila vláda nie sú totiž jedinou vojenskou technikou, ktorú Slovensko získa z amerického fondu Foreign Military Financing (FMF). Výhodnejšie kupujeme aj dva vrtuľníky Black Hawk UH-60.

„V oboch spomínaných prípadoch (vozidiel JLTV 4×4 aj vrtuľníkov Black Hawk) ide o prostriedky z toho istého amerického fondu – FMF , ale ide o osobitné dary schválené v rozdielnych časových obdobiach,“ informovala nás hovorkyňa MO SR Mária Precner.

Dar vo výške 50 miliónov USD bol čerpaný dávnejšie na nákup vrtuľníkov UH-60 – zmluva na nákup bola podpísaná v roku 2020 (Celková cena za 2 vrtuľníky je vyše 111 miliónov EUR) a získať by sme ich mali v roku 2025.

Ďalší dar, tentokrát vo výške 200 mil. USD z tohto fondu, bol schválený vládou USA v roku 2022. Ide o predmetných 200 mil. USD, z ktorých bude MO SR financovať kúpu 160 ks vozidiel JLTS 4×4 Oshkosh v hodnote približne 170 190 miliónov USD + DPH. Daň síce zaplatí Slovensko, ale bude príjmom nášho štátneho rozpočtu. Samozrejme, údržba v rámci životného cyklu je na nás, ale tá by sa spájala s akoukoľvek investíciou tohto druhu. Tieto vozidlá podľa TV Markíza majú vo výzbroji aj Brazília, USA či Litva.

Tieto vozidlá 4×4 sú platformou poskytujúcou mimoriadnu mobilitu spolu s balistickou ochranou pre ľahšie jednotky a podporné spôsobilosti. Takúto kombináciu súčasná technika OS SR neposkytuje. Nové vozidlá tak umožnia našim jednotkám plniť nový rozsah úloh, pričom dôležitosť tejto spôsobilosti pre moderné vedenie boja sa denne preukazuje aj na ukrajinskom bojisku,“  hovorí o čerstvej akvizícii minister obrany Martin Sklenár.

Ako použijú zvyšok aktuálneho daru?

Z daru Slovákom schváleného Američanmi v rámci FMF v roku 2022 zostáva vyčerpať ešte 30 10 milónov dolárov. Už dlhšie je známe, že majú smerovať na ručné zbrane a protidronové systémy. Otázne je len, že kedy. Rezort obrany už viackrát avizoval, že to chce stihnúť do septembrových volieb. V prípade ručných zbraní sa najčastejšie spomína platforma M4, ktorú používa viacero členov NATO. V Spojených štátoch je výrobcom, ktorý predáva americkej vláde ručné zbrane aj pre jej spojencov cez schému Foreign Military Sales ( FMS) napríklad Colt. Ten je súčasťou medzinárodného holdingu Colt CZ Group. O protidronových systémoch zatiaľ informácie neprenikli.

Pre vysvetlenie:

FMS (Foreign Military Sales) je systém/mechanizmus na využitie nákupov americkej armády aj pre spojencov (systém verejného obstarávania).
FMF (Foreign Military Financing) je fond, prostredníctvom ktorého Spojené štáty poskytujú „kredit“ na nákup prostredníctvom FMS. FMF je teda „účet“, na ktorom sa nám prirátavajú všetky finančné dary na nákup techniky a odpočítavajú sa sumy, ktoré vydáme za nákup konkrétnych vecí.


EDIT 24.7.2023: Ospravedlňujeme sa za chybu. V článku sme pôvodne nesprávne uviedli, že vozidlá JLTV stoja 170 miliónov USD + DPH. Správne je 190 miliónov USD + DPH. Z daru v rámci programu FMF tak môžeme vyčerpať ešte 10 miliónov USD.

Zdroj foto: MO SR/Oshkosh Defence.

One thought on “Vozidlá JLTV 4×4 nie sú jedinou technikou z amerických darov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *