Modernizácia

Vieme prví: Protilietadlový systém za 200 mil. eur chce Slovensku dodať šesť krajín

Minister obrany SR Martin Sklenár po návšteve júnovej parížskej Konferencie ministrov obrany k téme európskej protivzdušnej obrany potvrdil zámer Slovenska nájsť v tejto oblasti aj vlastné, čo najlepšie riešenie. Vzhľadom na komplexnosť má ísť podľa MO SR o „dlhodobý a postupný proces, jednotlivé spôsobilosti protivzdušnej a protiraketovej obrany budú získavané v rámci štyroch etáp.“

Súčasťou prvej etapy je podľa MO SR obstaranie mobilného protilietadlového raketového kompletu stredného dosahu s nosičom a 12 prenosných protilietadlových raketových kompletov spolu s logistickou podporou, nosičmi a ďalšími súčasťami v hodnote do 200 mil. eur. Rezort obrany v tejto súvislosti oslovil 11 krajín a záujem vyrobiť pre nás požadované systémy prejavilo podľa vyjadrenia MO SR pre Futurearmy.sk 6 krajín. MO SR zatiaľ nespresnilo, o aké krajiny sa jedná.

Ponuky mohli záujemcovia zasielať do konca júla. Teraz je na rade tím odborníkov ministerstva obrany, ktorí ich bude vyhodnocovať na základe vopred určených kritérií a stanoví výsledné poradie.

„Protivzdušná obrana je jednou z kľúčových spôsobilostí pre zabezpečenie obrany SR. Potrebu vlastnej komplexnej a modernej protivzdušnej obrany vnímame dlhodobo. Na konci procesu pôjde o integrovanú sústavu mnohých vzájomne prepojených systémov, samozrejme plne kompatibilnú s aliančnými kapacitami, pripravenú podporovať ochranu vzdušného priestoru EÚ a Aliancie,“ uviedol minister obrany M. Sklenár.

Nákup mobilného protilietadlového raketového kompletu je podľa MO SR v súlade s dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035, pričom financovaný bude z plánovaného rozpočtu MO SR.

„Celkovo je prioritou samozrejme kvalita a efektivita podľa stanovených požiadaviek ozbrojených síl a ďalších odborníkov, ale tiež transparentnosť a možnosti rozvoja bilaterálnej spoluprácu, ktorú by mal garantovať medzivládny spôsob obstarania,“ dodal M. Sklenár.

O aktuálnom stave a vývoji slovenskej PVO sme podrobne písali tu.

Zdroj: Futurearmy.sk, MO SR

One thought on “Vieme prví: Protilietadlový systém za 200 mil. eur chce Slovensku dodať šesť krajín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *