ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Protivzdušnú obranu chceme nakupovať od Izraela a Poľska

Mobilný protilietadlový raketový systém stredného dosahu a prenosné protilietadlové raketové komplety veľmi krátkeho dosahu sú súčasťou vybudovania prvej etapy protivzdušnej obrany (PVO) Slovenska. Detailne sme o projekte písali v júli v rámci analýzy aktuálneho stavu a vývoja v oblasti PVO. Dnes je známe, že protilietadlový systém chceme nakúpiť od Izraela a raketové komplety ( malo by ich byť 12 ks) od Poľska za spolu 194 miliónov eur. Ministerstvo obrany SR takýto návrh predloží vláde, ešte predtým sa na naň pozrie Útvar hodnoty za peniaze.

Úvodom augusta sme informovali, že MO SR v tendri vláda vláde oslovilo 11 krajín a záujem dodať svoje riešenia má 6 z nich, zdá sa však, že podľa aktuálnych informácií ich bolo 7. Za Izraelom sa umiestnili Nemci a Francúzi a za Poliakmi Švédi, Francúzi a Južná Kórea.

Medzi kritériá okrem ceny patrili aj technická spôsobilosť, logistická podpora, náklady na prevádzku či výcvik obsluhy a termíny dodávok. Ak by sa s najúspešnejšími uchádzačmi nepodarilo dohodnúť na zmluve, nasledovali by podľa ministerstva ďalší v poradí.

Otázka zabezpečenia komplexnej a modernej protivzdušnej obrany Slovenskej republiky patrí podľa štátneho tajomníka MO SR Mariana Majera medzi dlhodobé nedostatky v obranných spôsobilostiach krajiny. „Platí, že vďaka spojencom máme príležitosť vyriešiť túto potrebu k spokojnosti aj z hľadiska hodnoty, ktorú môžeme v rámci dostupných zdrojov získať. Výsledné návrhy riešení reflektujú špecifické potreby našich ozbrojených síl a krajiny,“ uviedol.

„Na základe skúseností z prebiehajúceho konfliktu musí nielen Slovensko, ale aj  mnoho spojeneckých štátov riešiť urgentnú potrebu rozvoja spôsobilostí protivzdušnej obrany. Táto situácia preto vytvára veľkú záťaž na existujúce výrobné kapacity, čoho dôsledkom je rast cien a predlžovanie doby dodávok. Z uvedených dôvodov je pre Slovensko nevyhnutné urobiť toto rozhodnutie čo najskôr,“  dodal generálny riaditeľ Sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza.

O nákupe rozhodne zrejme až nová vláda. Vláda Igora Matoviča v roku 2021 schválila nákup 17 ks 3D lokátorov tiež z Izraela. Dodať ich má izraelská spoločnosť Elta, ktorá je súčasťou štátnej izraelskej zbrojovky Israel Aerospace Industries v cene približne 150 miliónov eur.

Zdroje: MO SR, Denník E.
Zdroj foto: MO SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *