ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

,,Modlivka“ bude chrániť natrvalo slovenské nebo

Ozbrojené sily SR si 24.októbra v priestoroch 11. brigády vzdušných síl OS SR v Nitre prevzali počas slávnostného ceremoniálu systémy protivzdušnej obrany MANTIS, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou zabezpečovanú silami a prostriedkami OS SR. Odovzdanie sa uskutočnilo za účasti ministra obrany SR Martina Sklenára, zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučíka Ľubomíra Svobodu, ako aj zástupcu náčelníka Bundeswehru generálporučíka Markusa Laubenthala a ďalších pozvaných hostí. 

„Ďakujem našim nemeckým partnerom, ktorí poskytli slovenským ozbrojeným silám tieto systémy bezodplatne a natrvalo. Je to dôkaz toho, že spojenectvo sa Slovensku opláca. Spolu s našou angažovanosťou v pomoci Ukrajine nám prináša nespočetné množstvo výhod, záruky obrany a ochrany, a ako môžeme vidieť dnes, aj možnosti posilňovania našich vlastných schopností,“ povedal minister Martin Sklenár.  

Systémy za 120 miliónov eur budú zaradené do výzbroje 11. brigády vzdušných síl v Nitre. Pôsobiť budú pri ochrane objektov osobitnej dôležitosti na východnom Slovensku. Celkovo tvorí obsluhu týchto systémov viac ako stovka vojakov, ktorí prešli kompletným technickým preškolením a cvičnými streľbami. 

Zdroj foto: MO SR – Ivan Kelement

Každý z dvoch systémov pozostáva z automatizovaných kanónov v počte 6 kusov (s možnosťou rozšírenia na 8 kusov), 2 senzorových staníc a veliteľského stanoviska. Súčasťou dodávky z Nemecka je navyše aj 5 kusov prehľadových rádiolokátorov s dosahom do 100 km a výcvik slovenských vojakov. Systém protivzdušnej obrany MANTIS je stacionárny automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov (napr. vojenských základní) pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov. Nemecko vyvinulo MANTIS primárne na ochranu základní v Afganistane, kde donedávna nemeckí vojaci pôsobili. 

Zdroj: MO SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *