Obrana a bezpečnosťUkrajina sa bráni

Expanziu slovenských zbrojárskych firiem môže zastaviť politika 

Vojna Ruska proti Ukrajine pokračuje už vyše 600 dní. Slovensko je jednou z krajín, ktoré sa podieľajú na pomoci brániacim sa východným susedom. Z tejto pozície dokáže náš obranný priemysel získavať poznatky, či už sprostredkované, alebo priamo o potrebách na bojisku 21. storočia a zapracovávať ich do vývoja, či modernizácie zbraňových systémov. Darí sa najmä našim húfniciam. Ich výrobca Konštrukta-Defence inovuje a ohlásil nový produkt. Do svojho dodávateľského reťazca pri húfnici Bia plánujú Dubničania zapojiť aj ďalšie slovenské firmy pri výrobe podvozkov a kabín. Už dávnejšie sa spomínala aj užšia spolupráca pri výrobe húfnic s ukrajinskými partnermi priamo na ich území. Zuzany sú dnes napríklad na Ukrajine už servisované.

Objednávkam a rozmachu našich firiem však môže byť koniec. Líder SNS Andrej Danko  vyhlasuje, že Slovensko by malo zastaviť akékoľvek vojenské dodávky na Ukrajinu, a to aj komerčného charakteru. Minister obrany Martin Sklenár pre Futurearmy.sk odpovedal, či môže nový minister zastaviť napríklad dodávky Zuzany 2, ktoré objednali a zaplatili spoločne Nemecko, Dánsko a Nórsko.‘’Nebude to tak ani na jeho rozhodnutí, ako na spoločnom rozhodnutí vlády ako celku. Uvidíme ako sa k tomu postaví,“ uviedol Sklenár po rokovaní úradníckej vlády 18. októbra.

Slovenské zbrojárske podniky od začiatku vypuknutia konfliktu navyšujú výrobu a naberajú nových zamestnancov. Kvalita, reputácia a voľné kapacity patria k dôvodom nárastu ich objednávok. 

Jedna z najväčších zbrojárskych firiem na Slovensku, štátna Konštrukta-Defence, ktorá vyrába známe húfnice Zuzana 2, navýšila v uplynulom roku medziročne tržby o 34 percent na 84,6 milióna eur. Jej čistý zisk narástol o 921 percent z necelých 1,4 milióna eur v roku 2021 na minuloročných takmer 13,9 milióna eur. „Nevyjadrujeme sa ku akýmkoľvek politickým vyhláseniam. Ako akciová spoločnosť v pôsobnosti štátu svojou zahraničnou obchodnou činnosťou kopírujeme zahraničné smerovanie a tzv. orientáciu Slovenska,“ ozrejmila pre Pravdu riaditeľka úseku generálneho riaditeľa a právnych služieb Zuzana Valenčíková.

Na základe poznatkov z nasadenia húfnic Zuzana 2 na Ukrajine,   naprojektovali v Konštrukte-Defence a uviedli nový prototyp 155 mm húfnice Bia na podvozku 6×6, do ktorej sú už zapracované aj poznatky získané z nasadenia Zuzany 2 na Ukrajine.

Konštrukta-Defence potvrdila spoluprácu s Deftechom

Konštrukta-Defence plánuje vyrábať Biu aj na podvozku od slovenského výrobcu, ktorým by sa mohla stať firma z Vlkanovej. ,,So spoločnosťou Deftech rokujeme o možných témach spolupráce a jednou z nich je aj riešenie alternatívneho zabudovania zbraňovej nadstavby Bia do upraveného podvozku vozidla Vlk (Wolf) spoločnosti Deftech,“ potvrdil pre Futurearmy.sk  Vladimír Briestenský z obchodného úseku firmy Konštrukta – Defence.  Slováci by mali pre Biu vyrábať aj kabínu. ,,V štandardnej dodávateľskej schéme býva výrobcom kabíny zvyčajne samotný dodávateľ podvozku, avšak môže ho dodávať aj iný kvalifikovaný výrobca spĺňajúci technologické požiadavky výroby,“ ozrejmil Briestenský.

Šéf DMD group, štátneho zbrojárskeho holdingu, ktorého súčasťou je aj Konštrukta-Defence Štefan Škultéty nedávno hovoril o spolupráci s Američanmi.  Štefan Briestenský rokovania potvrdil:  „Je pravdou, že paralelné rokovania prebiehajú aj s ďalšími kvalifikovanými dodávateľmi podvozkov a jedným z nich je aj spoločnosť Oshkosh. Dôvod je jednoduchý. Vzhľadom na rozpracované akvizičné aktivity na exportných trhoch sa stretávame s požiadavkami preferovania konkrétneho typu podvozku, ktorý spĺňa kritériá zavedenej logistickej podpory toho ktorého potenciálneho užívateľa. “

Bia vs Caesar – kľúčový rozdiel

Bia sa podobá na prvý pohľad na francúzsku húfnicu Caesar. Na obsluhu francúzskej zbrane však musí posádka vystúpiť. 

Ako to je v slovenskej hufnici?,,Obsluha zbrane pri bojovej operácii sedí vo vnútri kabíny, ktorá v aktuálnom vyhotovení spĺňa balistickú ochranu podľa STANAD 4569 Level 1. V prípade požiadavky užívateľa môže byť upgradovaná na vyšší stupeň balistickej ochrany,“ vysvetľuje Briestenský. 

Obsluha húfnice Bia celú bojovú činnosť vykonáva z pohodlia klimatizovanej kabíny, pričom nemusí z nej vystupovať. 

,,A to je aj základný rozdiel oproti systému Ceasar, keďže náš systém je vybavený plnohodnotným systémom nabíjania munície. S tým súvisí aj fyzická náročnosť a únava obsluhy zbrane, ktorá takým systémom nedisponuje, nehovoriac o obsluhe zbrane v náročných poveternostných podmienkach ako je dážď, sneh, mráz, horúčavy, kontaminované prostredie, blatistý resp. zamrznutý terén a podobne,“ uzavrel Briestenský pre Futurearmy.sk

Konštrukta-Defence sa môže pochváliť aj exportom iného artiklu. Firma je dizajnérom hlavní mínometného systému Mjölner používaných na mínometnom variante vozidiel CV90 švédskej armády. Slovensko si od Švédska objednalo 152 kusov týchto pásových obrnených transportérov pechoty s kanónom 35mm v najnovšej verzii CV9035 Mk IV.

Zahodí Slovensko peniaze na modernizáciu a zvyšovanie kapacity výroby?

Na Slovensku, napríklad prostredníctvom ZVS Holding, (tiež súčasť DMD Group, avšak manažérsky ovládaná firmou MSM Group z českého holdingu Czechoslovak Group) vyrábame aj delostreleckú muníciu, po ktorej je dnes na Ukrajine stále veľký dopyt. Dnes majú naše zbrojovky šancu v tejto sfére získať významnú finančnú podporu.

Európska komisia zverejnila výzvy na pridelenie grantových prostriedkov na podporu výroby munície. Vďaka tomu sa môžu firmy obranného priemyslu v krajinách EÚ a v Nórsku uchádzať o finančný príspevok na zvyšovanie vlastných výrobných kapacít pre výrobu delostreleckej munície či rakiet. Z rozpočtu EÚ bude medzi vybrané zbrojárske podniky prerozdelených celkovo 470 miliónov eur.

„Táto iniciatíva je tretím pilierom spoločného úsilia, na základe ktorého chceme spolu s európskymi partnermi urýchlene dodať Ukrajine milión kusov munície. Alokovanými prostriedkami Únia podporí konkrétne výrobu delostreleckej munície, pozemných rakiet a ich súčastí. Šancu získať finančné stimuly budú mať subjekty zo všetkých členských krajín – vrátane tých zo Slovenska. Som presvedčený, že náš domáci obranný priemysel má preto nielen odborný, ale aj výrobný potenciál,“ uviedol minister obrany SR Martin Sklenár.

Podľa ministra na odchode tak slovenské zbrojárske spoločnosti majú príležitosť získať významnú podporu z EÚ na investície do zvyšovania svojich výrobných kapacít jednak pre doplnenie skladových zásob, ako aj pre potreby Ukrajiny. Pôjde o investície na niekoľko rokov dopredu, počas ktorých sa očakáva zvýšený dopyt po výrobkoch obranného priemyslu. V prípade zapojenia slovenských obranných podnikov to bude tiež znamenať zvýšenie hospodárskeho rastu a zamestnanosti na Slovensku.

One thought on “Expanziu slovenských zbrojárskych firiem môže zastaviť politika 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *