Modernizácia

DMD Group chystá spoločný podnik s Ukrajincami a spoluprácu s Američanmi. Záujem o Zuzanu 2 aj z Malajzie.

Vyhlásil to v rozhovore pre Hospodárske noviny šéf zbrojárskeho podniku DMD Group Štefan Škultéty. Pod DMD Group patrí aj Konštrukta Defence, výrobca Zuzany a ZŤS Špeciál, ktorý pre naše húfnice vyrába hlavne. Podľa Škultétyho okrem Brazílie, kde už beží 2. kolo tendra sa o našu húfnicu zaujímajú aj v Malajzii. Aj tam je Zuzana 2 v tendri. V oboch tendroch zastupuje slovenskú stranu Excalibur International patriaci pod Czechoslovak Group. Podľa Škultétyho tam Česi majú dobré kontakty vďaka značke Tatra. Vyberáme pre vás najzaujímavejšie informácie z rozhovoru:

  1. Dodávky delostreleckých systémov do Ukrajiny: DMD Group už dodala 8 húfnic Zuzana 2 do Ukrajiny, a ďalšie dodávky sú plánované do konca roka 2024. Škultéty hovorí o úspešnom priebehu kontraktu a spokojnosti Ukrajincov s týmito systémami. Ukrajinci boli viackrát v SR, aj Slováci na Ukrajine. Problémy pri používaní v boji kedy nebola použitá vždy výrobcom odporúčaná munícia (rôzne zloženie) sú v riešení, rovnako aj ako zabezpečiť pravidelné revízie, čo však v čase vojny nie je jednoduchá záležitosť.
  2. Spolupráca s Ukrajinou: DMD Group plánuje spoluprácu s Ukrajinou pri výrobe húfnic. Ide o projekt „joint venture,“ kde by sa húfnice vyrábali v Krematorských závodoch ťažkého strojárstva KZVV. Toto partnerstvo by mohlo trvať viac ako desať rokov. O slovenskom podiele na produkcii sa diskutuje. Je možné, že sa to vyrieši formou licencií, keďže Slovensko vlastní know-how.
  3. Technické vylepšenia Zuzany: Diskutuje sa o rôznych vylepšeniach pre delostrelecký systém Zuzana 2, vrátane väčšej ochrany kolies a ochrany proti dronom. Zmeny by však mohli mať aj negatívne dopady a to na mobilitu húfnice Zuzana 2 (nárast váhy) a rušenie vlastného navigačného systému ( spôsobené inštaláciou rušičiek na Zuzanu 2).
  4. Spolupráca s Oshkosh Defense: DMD Group by chcela naštartovať spoluprácu s americkou zbrojárskou spoločnosťou Oshkosh na dodávkach podvozkov pre ich delostrelecké systémy. Podpísali spolu memorandum o spolupráci. Dopyt po delostreleckých systémoch je veľký a takéto partnerstvo by mohlo pomôcť ho naplniť.
  5. Brazílska objednávka: Stále prebieha tender v Brazílii, kde by si Brazília mohla objednať až 36 kusov delostreleckého systému Zuzana 2.
  6. Výroba munície: DMD Group investuje do zvýšenia kapacity výroby munície. Do roku 2025 plánuje zvýšiť ročnú produkciu na 150-160 tisíc kusov. Zatiaľ sa im podarilo zvýšiť výrobu munície z 20 na 30 tisíc kusov ročne. Produkciu munície v rámci skupiny má v réžii spoločnosť ZVS Holding, polovicu v nej vlastní firma MSM, ktorá patrí pod českú firmu Czechoslovak Group. Investícia do zväčšenia výrobných kapacít v SR má dosiahnuť 50 miliónov eur.
  7. Chrómovanie: ZŤS Špeciál investuje milión eur do novej chrómovacej linky na zlepšenie výrobného procesu. Je to podľa Škultétyho jeden z kritických bodov výroby hlavní. Technológia má byť v SR jedinečná.
  8. Investície chystajú aj do dcérskych spoločností ZŤS Špeciál v súvislosti s projektom obrnených pásových vozidiel CV90 a do Konštrukty Defence, ktorá bude zapojená do výroby obrnených vozidiel 8×8 Patria. Slovensko ich obstaráva v tendroch za takmer dve miliardy eur s DPH. V oboch prípadoch sa investovalo do nákupu a rekonštrukcie výrobných priestorov, technológie, žeriavov, striekacích boxov. Posilniť museli aj administratívu, potrebujú nových projektových manažérov a s pomocou BAE Systems vybudujú aj testovací polygón, kde budú vozidlá testovať.

Zdroj: HN

3 thoughts on “DMD Group chystá spoločný podnik s Ukrajincami a spoluprácu s Američanmi. Záujem o Zuzanu 2 aj z Malajzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *