ExkluzívneModernizácia

Odmínovače Božena vyrobíme u nás, tvrdia Ukrajinci. Slovenský výrobca reaguje

Na Ukrajine sa môže začať lokálna výroba moderných mechanizovaných slovenských strojov Božena 4 a 5, ako aj chorvátskych odmínovacích strojov DOC-ING MV-10. Ministerstvo obrany Ukrajiny podľa ukrajinského webu Thepage.ua rokuje s výrobcami zariadení. Web cituje Oleha Šuvarského, vedúceho oddelenia odmínovania Hlavného riaditeľstva pre odmínovanie, civilnú ochranu a environmentálnu bezpečnosť na Ministerstve obrany Ukrajiny.

Ukrajinci sa pokúšali vyrábať vlastné odmínovacie zariadenia avšak ako tvrdí Šuvarskij „nespĺňajú bezpečnostné požiadavky“. Lokalizácia výrobných podnikov a podnikov na údržbu týchto strojov umožní rýchlejšiu opravu poškodenej techniky.

Obchodný riaditeľ spoločnosti Way Industries Jozef Marinič, ktorá vyrába stroje Božena informáciu potvrdil. „Môžem potvrdiť, že jednáme o spolupráci,“ povedal pre Future Army. Podľa Mariniča sa ale v tejto chvíli nejedná o kompletný výrobok, ale o komponenty. Podporu slovenskému výrobcovi pri zvýšenom dopyte z Ukrajiny ešte v júli počas návštevy v Krupine deklarovali ministri obrany SR a zahraničných vecí v SR. Rokovania sa zúčastnil aj viceprezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu v SR Alexander Gurský. Nedávno sa objavili správy, že na Ukrajine by sa mohli vyrábať slovenské húfnice z produkcie dubnickej firmy Konštrukta-defence, ktorú vedie práve Gurský.


Aké odmínovacie stroje už pracujú na Ukrajine
Bezpečnostné a obranné sily Ukrajiny používajú niekoľko typov mechanizovaných odmínovacích vozidiel:

  • MV-4 a MV-10;
  • slovenské stroje  Božena 4 a Božena 5;
  • švajčiarske GCS-200 a Digger;
  • britský Armtrac 400, ktorý bol zakúpený v rámci projektu United24.

Ukrajinci píšu, že všetky tieto stroje majú približne rovnakú účinnosť a zabezpečujú ničenie alebo odstraňovanie mín v hĺbke do 30 cm. Všetky pracujú na diaľku, takže práca ženistu  je maximálne bezpečná.

Ukrajinci si pochvaľujú Boženy

„Každý typ vozidla má svoje špecifické použitie, ale všetky sa osvedčili pri čistení územia na Ukrajine. Všetky vozidlá, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke, sú pre nás vhodné z hľadiska taktických a technických vlastností,“ povedal Oleg Šuvarskij. Šuvarskij osobitne vyzdvihol chorvátske DOK-ING MV-4 a MV-10 a slovenské stroje Božena 4 a Božena 5, hoci švajčiarske GCS-200 sú z hľadiska výkonu prakticky rovnako dobré.

Na Ukrajine už získalo certifikát na humanitárne odmínovanie 16 operátorov. Sú to vládne aj mimovládne organizácie, komerčné aj národné. Niektoré z nich financujú darcovia, takže ich vybavenie je „o niečo lepšie“ . Medzinárodná technická pomoc im umožňuje poskytnúť svojim jednotkám kompletné vybavenie. Všetky však na odmínovanie používajú niekoľko známych typov strojov.

V rámci programu humanitárneho odmínovania Ukrajine poskytujú vybavenie a finančnú podporu Japonsko, Európska únia, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada, Južná Kórea, Švajčiarsko, škandinávske a pobaltské štáty.

Pomáha aj Slovensko

Denník E vo februári informoval, že Ozbrojené sily SR poslali Ukrajine počas roka 2022 celkovo desať diaľkovo riadených odmínovacích strojov Božena ( boli medzi nimi modely 4 a 5). A pridala sa aj slovenská verejnosť. Iniciatíva Darček pre Putina v spolupráci s iniciatívou Mier Ukrajine s partnermi Post Bellum, Support Ukraine Slovakia, Oberih, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, AMI Communications a ďalšími 21. septembra úspešne zavŕšili kampaň na Boženu 5 pre Ukrajinu. Za 136 dní dokázali aktivisti prostredníctvom darcovskej platformy Donio vyzbierať cieľovú sumu 650 000 EUR. Darcovská výzva zaznamenala vyše 7300 finančných darov. Podľa Donio ide o absolútny rekord v slovenskom produktovom crowdfundingu. Matchingovým darom 100 tisíc EUR významne prispela Taipejská reprezentačná kancelária, ktorá ho darovala prostredníctvom Nadácie Pontis a Nadácie otvorenej spoločnosti. Cieľová vyzbieraná suma 650 000 EUR zahŕňa výrobu samotného stroja (približne 500 000 EUR), rôzne príslušenstvo potrebné pre jeho efektívne nasadenie, dopravenie do chersonskej oblasti na Ukrajine chersonským hasičom, balistické prvky ochrany aj výcvik operátorov. Výrobca Way Industries už začal s výrobou tejto Boženy 5 v júli. Dokončená by mala byť v decembri 2023.

Zdroj: Future Army TV

Zdroj:  Thepage.ua, Futurearmy.sk
Zdroj Foto: Futurearmy.sk, MOSR.sk

One thought on “Odmínovače Božena vyrobíme u nás, tvrdia Ukrajinci. Slovenský výrobca reaguje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *