Zdroj: KONŠTRUKTA-Defence
Modernizácia

Húfnice Zuzana 2 a Eva majú sestru, volá sa Bia a zažila svetovú premiéru v Londýne

Dubnický výrobca húfnic Zuzana 2, štátna zbrojovka Konštrukta Defence odpremiérovala na londýnskej zbrojárskej výstave DSEI novinku. Jedná sa o prototyp 155m samohybnej húfnice Bia s plne funkčným zbraňovým systémom. Bia má podľa výrobcu za sebou už prvé výstrely.

V októbri ju predstavia na výstave #IDEB 2023 v Bratislave. „Následne prebehnú ďalšie palebné skúšky, aby bolo možné 155 mm SpGH (Self-Propelled Gun Howitzer) BIA poslať na vojenské skúšky do krajiny potenciálneho zákazníka v roku 2024. Je zrejmé, že máme záujem ponúknuť a zaviesť model BIA do výzbroje pre Ozbrojené sily SR

Projekt Bia je pokračovaním vývojového radu produktov 155 mm Zuzana a 155 mm SpGH Eva. „Vývoj húfnice BIA bol spustený v roku 2021 na základe požiadaviek našich obchodných partnerov, pričom v priebehu vývoja boli získané poznatky a skúsenosti z nasadenia Zuzán na Ukrajine a z medzinárodného výcviku v rámci predsunutej prítomnosti jednotiek NATO v Lotyšsku. Cieľom vývoja novinky bolo spojiť výhody 155 mm SpGH #ZUZANA2 a EVA do kompaktného a jedinečného delostreleckého systému. Projekt BIA využíva konkrétne potreby a požiadavky potenciálnych používateľov, s ktorými úzko komunikujeme,“ uviedol výrobca v statuse na sociálnej sieti Facebook.

  • 155 mm výzbroj s požadovanými technickými parametrami: dostrel, rýchlosť streľby, zásoba streliva pripravená na streľbu
  • vysoká mobilita a priechodnosť terénom
  • nižšia hmotnosť
  • ochrana posádky
  • automatizácia výkonu bojovej operácie

Rozdiely oproti húfnici Zuzana 2
Výrobca uvádza, že BIA je ľahšia, mobilnejšia s vyššou pohyblivosťou pri zachovaní rovnakej palebnej sily a oproti húfnici EVA nesie BIA väčšiu zásobu munície, má vyššiu ochranu posádky a tiež automatizáciu bojových operácií.

Nový dodávateľ podvozkov?
V súčasnosti 155 mm SpGH BIA využíva najnovšiu sériu podvozkov od pôvodného dodávateľa podvozkov pre húfnice ZUZANA 2, ale na základe požiadaviek potenciálnych užívateľov sa pracuje na umiestnení 155 mm zbraňového systému na podvozok od iných výrobcov. „Prípadných nových dodávateľov podvozkov nebudeme konkretizovať z dôvodu obchodného tajomstva, môžeme však uviesť, že jedným z výrobcov je čisto slovenská firma, ktorá nám navrhuje podvozok na mieru podľa našich požiadaviek. Vo všeobecnosti máme v projekte BIA záujem zapojiť čo najviac slovenských výrobcov a tým podporiť slovenský obranný priemysel, avšak niektoré komponenty sa na území SR jednoducho nevyrábajú. Ako významného dodávateľa môžeme spomenúť aspoň spoločnosť MATADOR Group, ktorá sa priamo podieľala na vývoji dizajnu,“ dodáva výrobca.

Zdroj a Foto: FB Konštrukta Defence.

4 thoughts on “Húfnice Zuzana 2 a Eva majú sestru, volá sa Bia a zažila svetovú premiéru v Londýne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *