Technika a výzbroj OS SR

Fotogaléria: Prvá F-16 Block 70 so slovenským znakom

Prvá F-16 Block 70 pre Vzdušné sily Ozbrojených síl SR so slovenským znakom je na svete. Ministrovi obrany SR Martinovi Sklenárovi ako aj slovenským pilotom bolo lietadlo predstavené v utorok 6. septembra v Južnej Karolíne v meste Greenville (závod výrobcu Lockheed Martin). Jeho úplná finalizácia a zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra tohto roku.

V procese výroby je aj ďalších 13 lietadiel. Slovensko si v roku 2018 objednalo spolu 14 kusov. Súčasťou dodávky je letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky mali byť pôvodne dodané do konca roka 2023, tento termín sa posunul na prvú polovicu roka 2024. Americká strana to vlani pre Denník N vysvetlila pandémiou ochorenia covid-19 a celosvetovým nedostatkom čipov.

Slovensko sa dodaním stíhacích lietadiel F-16 stane prvou európskou krajinou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon. „Lietadlo F-16 Block 70 predstavuje vyspelú technickú spôsobilosť 21. storočia a prinesie Slovensku na najbližšie desaťročia ten najvyšší štandard bezpečnosti vzdušného priestoru,“ uviedol rezort obrany vo svojom stanovisku.

Zdroj: MO SR.
Zdroj Foto: Jakub Neubauer MO SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *