PR články & Špeciálne spolupráce

V Krupine už pália a režú materiál na Boženu zo zbierky pre Ukrajinu

Zbierka na slovenské odmínovacie zariadenie Božena 5 sa blíži do cieľa. Silným impulzom je špeciálny tzv. matchingový dar z taiwanských peňazí, ktorý zdvojnásobí každé euro, ktoré na účet zbierky pribudne od 12. septembra do 4. októbra až do výšky 100 000 EUR. Dobrou správou pre chersonských EOD hasičov, ktorým bude dar slúžiť je, že výrobca Way Industries z Krupiny už s výrobou najmodernejšieho typu Boženy začal. Dokončenie overeného a kvalitného odmínovacieho robota by podľa dohody s organizátormi úspešnej zbierky na väčšiu vojenskú techniku pre Ukrajinu mali stihnúť ešte v tomto roku.

„Na fotografiách, ktoré máme od výrobcu (viď nižšie) vidno, že sa už pália prvé časti. Špeciálna oceľ je už pripravená a začína sa s pálením a rezaním. Po prípravných fázach výroby tak už začína rásť samotné zariadene. Do mesiaca by sme mali vidieť už aj prvé zmontované kusy,“ povedal Dodo Dobrík, jeden z organizátorov zbierky Toto nie je hra – pošlime Boženu na Ukrajinu, z organizácie Darček pre Putina.

Väčšie diely ako motor by podľa Dobríka mali doraziť do Krupiny v priebehu novembra. Božena by mala byť hotová v decembri. Reálne sa Božena 5 bude dať na Ukrajine využiť na jar potom ako opadnú mrazy. Doručiť našim susedom by ju chceli ešte do konca roka.

Cena samotného stroja po približne 20% zľave, ktorú výrobca poskytol je 500 000 EUR.

Silný impulz v podobe matchingového daru

Zbierka na Boženu má silný finiš a cieľová suma vyše 600 000 eur zahŕňa aj rôzne príslušenstvo či prepravu Boženy na Ukrajinu je na dosah. V utorok 12. septembra totiž organizátori Darček pre Putina a iniciatíva Mier Ukrajine oznámili prijatie matchingového daru. Ten poskytujú Nadácia Pontis a Nadácia otvorenej spoločnosti z finančných prostriedkov Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku. V praxi to znamená, že každé jedno euro až do výšky 100 tisíc EUR bude z tohto daru zdvojnásobené. Zbierka by si tak do 4. októbra, dokedy „matchingová akcia“ trvá, mohla pripísať až 200 tisíc EUR a dosiahla by tak svoj cieľ: poslanie Boženy na Ukrajinu.

Nad zbierkou má záštitu Ministerstvo obrany SR.

Spoločná fotografia, ktorá vznikla pri oznámení matchingového daru.

Organizátori zbierky spolu s výkonným riaditeľom Nadácie Pontis Michalom Kiššom (tretí zľava), s riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti Fedorom Blaščákom (štvrtým zľava) a s Davidom Nan-Yang Leem ( v strede) – riaditeľom Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku.

Záznam z tlačovej konferencie, kde bol oznámený matchingový dar.

Zdroj Foto: Darček pre Putina/Way Industries.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *