ModernizáciaVojenská technika

IDEB 2023: Premiéra húfnice BIA a slovenský prototyp veže pre CV90

V bratislavskej Inchebe sa začal veľtrh obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB. Účastníci videli slovenskú premiéru samohybnej húfnice 155mm BIA od štátnej zbrojovky Konštrukta-Defence. BIA je ľahšia a mobilnejšia sestra Zuzany, ktorá zažila svetovú premiéru nedávno na londýnskom veľtrhu DSEI. Štátny DMD Holding ( patrí doň aj výrobca húfnice BIA Konštrukta-Defence) zatiaľ neprezradil, pre ktorého zákazníka novinku prichystali. Je teda pravdepodobné, že nová húfnice bude najskôr zavedená v inej armáde ako slovenskej. Novinka BIA by mala byť postavená na podvozku od slovenského dodávateľa (Zuzany sú dodávané na podvozkoch Tatra).

Projekt Bia je pokračovaním vývojového radu produktov 155 mm Zuzana a 155 mm SpGH Eva. „Vývoj húfnice BIA bol spustený v roku 2021 na základe požiadaviek našich obchodných partnerov, pričom v priebehu vývoja boli získané poznatky a skúsenosti z nasadenia Zuzán na Ukrajine a z medzinárodného výcviku v rámci predsunutej prítomnosti jednotiek NATO v Lotyšsku. Cieľom vývoja novinky bolo spojiť výhody 155 mm SpGH ZUZANA 2 a EVA do kompaktného a jedinečného delostreleckého systému. Projekt BIA využíva konkrétne potreby a požiadavky potenciálnych používateľov, s ktorými úzko komunikujeme,“  tvrdí výrobca.

Koval Systems ukázal prototyp časti veže pre CV90

Len dnes bol na IDEB-e viditeľný aj protopyp zadnej časti veže od spoločnosti Koval Systems určený pre pásové bojové obrnené vozidlo CV90, ktoré by malo vystužiť ťažkú mechanizovanú brigádu OS SR. Koval Systems je jedným zo slovenských priemyselných partnerov v dodávateľskej sieti švédskeho výrobcu vozidla BAE Systems Hägglunds. Ide o zadnú časť veže, v ktorej budú nainštalované antény radaru systému APS a laserové a infra vystražné prijímače pre ochranu zadnej polosféry. Zároveň je tam aj zadný vežový skladovací box.

“Tento komponent, spolu s ďalšími dielmi a zostavami, teraz podstúpi testovanie vo Švédsku a bude zabudovaný do testovacieho vozidla. Počas testovania bude organizovaná séria školení v rámci balíka Tech-transfer. Vďaka tomu sa naučíme postupne vyrobiť ďalšie komponenty, až budeme vedieť vyrobiť, zostaviť a otestovať komplet celú vežu vrátane riadiaceho systému a elektroniky v najvyššom štandarde. Potom spustíme sériovú výrobu,” povedal Ľubomír Medera, CTA technický projektový manažér v spoločnosti Koval Systems.

BAE Systems na IDEB zároveň podpísali kontrakt s ďalším slovenským dodávateľom VRM z Trenčína, ktorý je výrobcom simulátorov.

Na IDEB-e nechýbali ani obrnené vozidlá Patria 8×8 a ďalšia vojenská technika, od tankov až po ručné zbrane.

Tank Panther KF51 od Rheinmetall

Leopard 2A4

Rôzne

Automatická puška M4A1 s kalibrom 5.56mm x 45mm NATO značky Colt od českého holdingu Colt CZ Group, ktoré dostanú aj Ozbrojené sily SR v počte 5000 kusov.

Ďalšie zaujímavé kusy techniky nielen z IDEB prezentujeme na youtube kanáli FutureArmyTV a instagramovom účte Futurearmy_sk.

Foto: Martin Martiš, BAE Systems

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *