Nemecký Leopard 2 so systémom aktívnej ochrany Trophy. Zdroj: Israeli MoD
ModernizáciaVojenská technika

Litva chce tanky Leopard 2A8 a bojové vozidlá CV90

Len štyri dni po tom, čo sa ujala funkcie, podpísala litovská ministerka obrany Dovilė Šakalienė v Berlíne dohodu o nákupe 44 tankov Leopard 2A8. Vzápätí rokovala aj o nákupe švédskych bojových vozidiel pechoty CV90.

Voľby v Litve vyhrala koncom októbra Sociálnodemokratická strana, do ktorej patrí aj Dovilė Šakalienė. Rokovania o nemeckých tankoch Leopard 2A8 a vozidlách CV90 však rozbehli už jej predchodcovia z konzervatívnych kresťanských demokratov. Kroky novej ministerky svedčia o tom, že v Litve berú svoju bezpečnosť extrémne vážne a nehľadia pri tom na politické tričko.

„Dohoda o obstaraní tankov Leopard 2 je najväčším vojenským kontraktom v histórii Litvy. Je to kriticky dôležitý krok v modernizácii nášho vojska a posilnení regionálnej bezpečnosti. Tieto tanky tiež otvoria príležitosti na posilnenie interoperability litovských a nemeckých ozbrojených síl,“ povedala ministerka Šakalienė. Cenu kontraktu nezverejnili.

Na stretnutí so svojím nemeckým rezortným kolegom Borisom Pistoriusom hovorili aj o obrannej spolupráci oboch krajín. Tá zahŕňa aj rozmiestnenie nemeckej ťažkej brigády so 4800 príslušníkmi Bundeswehru v Litve na budúci rok. Tento krok posilní východné krídlo NATO.

Ani jeden z trojice pobaltských štátov aktuálne nemá vo výzbroji žiadne tanky. Leopardy 2A8 v počte 44 kusov budú predstavovať najsilnejšiu tankovú jednotku v ich histórii – a prvú po sto rokoch. Litva a Estónsko totiž práve v rokoch 1923 a 1924 kúpili zhodne po 12 kusov francúzskych ľahkých tankov Renault FT-17 z prvej svetovej vojny.

CV90
Zdroj: BAE Systems Hägglunds

Tri dni po uzavretí nákupu nemeckých tankov rokovala Dovilė Šakalienė so zástupcami švédskej firmy BAE Systems Hägglunds o získaní pásových bojových vozidiel CV90 a možnej spolupráci s litovským obranným priemyslom. Tie majú tvoriť výzbroj divízie mechanizovanej pechoty, ktorú Litva práve buduje. Ministerka preto zdôraznila urgentnosť ich obstarania a potrebu ich včasného dodania a rýchlej implementácie.

„Cieľom Litvy je dosiahnuť plnú operačnú spôsobilosť svojej národnej divízie do roku 2030, a bojové vozidlá pechoty sú základnou súčasťou tohto úsilia,“ povedala Šakalienė. Zdôraznila, že s BAE Systems Hägglunds chce Litva vytvoriť dlhodobé a udržateľné priemyselné partnerstvo, integrovať sa do dodávateľského reťazca CV90 a zaistiť údržbu a servis týchto vozidiel na domácej pôde.

Počet CV90, ktoré Litva chce kúpiť, zatiaľ nebol spresnený, ale bude ich okolo sto. V budovanej divízii totiž majú tvoriť výzbroj dvoch práporov. Doplnia osemkolesové bojové vozidlá Boxer nemeckej výroby, ktorých má Litva už 89 a na dodanie ďalších 27 kusov čaká. V litovskej armáde majú Boxery meno Vilkas.

Zbrojí celé Pobaltie

Okrem Litvy sa výrazne posilňujú aj zvyšné dva pobaltské štáty. Estónsko už má 44 bojových vozidiel CV90 a z Holandska kúpilo ďalších 37 kusov bez veže, na ktoré namontuje diaľkovo ovládanú zbraňovú stanicu s protitankovými raketami Javelin. Okrem toho si Estónsko objednalo z Turecka 130 obrnených transportérov Otokar Arma 6×6 a 100 ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Nurol Yörük NMS.

Lotyšsko tiež nakupuje pásové bojové vozidlá pechoty, ale rozhodlo sa pre španielsko-rakúsky typ ASCOD. Ich presný počet zatiaľ nebol zverejnený. Okrem toho Lotyšsko objednalo 256 kolesových obrnených transportérov Patria 6×6, z ktorých už vyše sto aj obdržalo.

Protivzdušný systém IRIS-T SLM.
Zdroj: Diehl Defence

Všetky tri štáty posilňujú aj delostrelectvo a protivzdušnú obranu. Litva má 21 nemeckých pásových samohybných húfnic PzH 2000 a objednala 18 francúzskych kolesových húfnic Caesar. Estónsko má 36 juhokórejských pásových húfnic K9 a tiež objednalo kolesové Caesary v počte 12 kusov a šesť amerických raketometov M142 HIMARS. Taktiež šesť raketometov rovnakého typu objednalo aj Lotyšsko.

Estónsko a Lotyšsko sa vlani rozhodli pre spoločný nákup nemeckého protivzdušného systému IRIS-T SLM stredného dosahu. Do služby by ho mali zaradiť v roku 2026. Litva už dávnejšie kúpila dve batérie nórsko-amerického systému NASAMS. Preto sa vlani k spoločnému nákupu zvyšných dvoch pobaltských krajín nepripojila, ale objednala si ďalšie batérie systému NASAMS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *