Systém Barak MX. Zdroj: IAI
Technika a výzbroj OS SR

Ministerstvo obrany pred Vianocami nakupovalo vo veľkom

Ministerstvo obrany SR tesne pred Vianocami hojne nakupovalo. Podpísalo dlho pripravovanú zmluvu o obstaraní izraelského protivzdušného systému Barak MX, ale aj dohodu o pristúpení k českému nákupu vozidiel Tatra, nákup 12 starých vrtuľníkov Black Hawk a dvoch malých prúdových dopravných lietadiel, tzv. bizjetov.

Poďme po poriadku. Najväčším a pre Slovensko najvýznamnejším nákupom je systém Barak MX. O podpise zmluvy informovala izraelská strana s tým, že ide o historicky najväčšiu dohodu o exporte obrannej techniky zo židovského štátu na Slovensko. Celková hodnota kontraktu je 560 miliónov eur.

Barak MX vyrába firma Israel Aerospace Industries (IAI) a je navrhnutý tak, že môže používať rôzne radary a rôzne rakety proti odlišným typom hrozieb. Je schopný zasahovať proti lietadlám, vrtuľníkom, dronom, strelám s plochou dráhou letu, raketám zem-vzduch i taktickým balistickým raketám.

Používa tri typy rakiet s hlavicou s radarovým navádzaním. Barak MR má dosah 35 km, Barak LR má dosah 70 km a Barak ER s pridaným raketovým stupňom má dosah až 150 km. Motory pre tieto rakety vyrába ďalšia izraelská štátna spoločnosť Tomer.

Izraelské ozbrojené sily zatiaľ používajú len rakety Barak LR, ktoré sú umiestnené na nových vojnových lodiach triedy Saar 6. V auguste izraelské námorníctvo uskutočnilo skúšky, pri ktorých bola úspešne zničená raketa mieriaca na simulovaný cieľ, ktorý nové korvety chránili.

Rakety pre systém Barak by sa mali montovať vo VOP Nováky.
Zdroj: Futurearmy.sk

Minulý rok v novembri kúpil systém Barak MX za viac ako miliardu eur Azerbajdžan a nedávno si ho prevzal aj Cyprus. O možnom nákupe s Izraelom rokuje aj Grécko.

Minister obrany Robert Kaliňák už predtým uviedol, že Slovensko kúpi šesť batérií a rakety pre ne by sa mali vyrábať u nás. Podľa informácií Futurearmy.sk by mala ich montáž prebiehať vo VOP Nováky.

Expresné konanie

Kúpu systému Barak MX odporúčala už úradnícka vláda minulý rok v októbri. Definitívne sa ju podarilo dotiahnuť až o rok a dva mesiace neskôr. Ministerstvo obrany pritom opakovane označovalo protivzdušné systémy za prioritu pre bezpečnosť Slovenska. O to zarážajúcejšia je ohromujúca rýchlosť postupu pri nákupoch, ktoré za prioritu označované neboli.

Reč je o 12 vrtuľníkoch Black Hawk. Zmluva o ich nákupe bola podpísaní len dva týždne po tom, čo minister Kaliňák informoval, že takúto ponuku vôbec Slovensko dostalo. Za použité a repasované stroje UH-60L zaplatíme americkej súkromnej firme ACE Aeronautics 150 miliónov eur. K tomu ešte treba pripočítať dane. Spomínaná firma síce sídli v Alabame, ale patrí do portfólia českého zbrojára Jaroslava Strnada.

Stroje majú byť dodané na základňu 51. vrtuľníkového krídla v Prešove. Ich špecifikácie, výbava, podmienky záruky i platobný harmonogram sú uvedené v prílohách zmluvy, ktoré zverejnené neboli.

Rovnako rýchlo postupovalo ministerstvo obrany pri nákupe dvoch lietadiel Bombardier Global 5000. Stroje sú kanadskej výroby, ale opäť ide o kúpu z druhej ruky, tentoraz od americkej firmy United Wings International so sídlom na Floride. O zámere obstarať tieto stroje a namiesto nich vyradiť väčšiu časť turbovrtuľových L-410, informoval Kaliňák len pred mesiacom.

Bombardier Global 5000.
Zdroj: Bombardier

V tomto prípade minister odôvodnil nutnosť konať rýchlo tým, že o bizjety z druhej ruky je veľký záujem, a ak by sme ich nekúpili my, kúpil by ich niekto iný. Za jeden Bombardier Global 5000 zaplatíme 23,15 milióna dolárov (22,2 mil. eur) a za druhý 24,6 milióna dolárov (23,6 mil. eur). Nové stroje stoja viac ako dvojnásobok.

Lietadlá L-410, ktoré teraz chce ministerstvo vyradiť, pritom majú len niečo vyše desať rokov. Poľsko napríklad tiež nakupuje nové a výkonnejšie transportné lietadlá, ale tie staršie si necháva. Ide totiž o rozličné kategórie s rozličným využitím. A paradoxne v týchto dňoch Poľsko prevzalo z Česka aj úplne nové stroje L-410. Sú určené pre poľskú pohraničnú stráž.

Na záver sa ministerstvo obrany stihlo tesne pred Vianocami pripojiť k Českej republike pri nákupe nákladných vozidiel značky Tatra. V prvej etape by sme mali obstarať 250 valníkov 6×6. Česká vláda má totiž zmluvu, ktorá umožňuje, aby sa k nej pridali ďalší spojenci. Slovensko tak urobilo ako prvé. Spoločný nákup by mal byť lacnejší a umožňujú ho viaceré krajiny, napríklad Nemecko pri tankoch Leopard 2A8.

„Zmluvu v piatok (20. 12.) podpísal za slovenskú stranu generálny riaditeľ sekcie modernizácie MO SR Martin Čatloš, vrchný riaditeľ sekcie vyzbrojovania a akvizícií českého ministerstva Lubor Koudelka a za spoločnosť Tatra Defence Systems konateľ spoločnosti Martin Sekanina,“ uviedol rezort obrany. Spoločnosť Tatra patrí do skupiny CSG Michala Strnada, syna spomínaného Jaroslava Strnada.

One thought on “Ministerstvo obrany pred Vianocami nakupovalo vo veľkom

  • Len si skuste predstavit ako by politici okolo Fica vrieskali keby taketo nakupy robil ktokolvek iny.
    Zijeme vo zvlastnej dobe a zvlastnej krajine.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *