V popredí raketa pre systém Barak na veľtrhu IDEB 2024. Zdroj: Futurearmy.sk
Krátke správyTechnika a výzbroj OS SRVojenská technika

Rakety pre systém Barak by sa mohli montovať na Slovensku

Veľmi nenápadné prekvapenie čakalo na návštevníkov veľtrhu IDEB 2024 na stánku MSM Group. Na jeho okraji je pri zemi položená jedna raketa a na stolíku pri nej modely troch vozidiel. Málokto si ich vôbec všimne. A pritom zrejme budú na desaťročia tvoriť základ obrany Slovenska.

Ide o raketu Barak od izraelskej firmy IAI. Pred mesiacom minister obrany Robert Kaliňák pripustil, že práve Barak MX sa stane novým systémom našej protivzdušnej obrany. Príslušné rozhodnutie síce ešte oficiálne nepadlo, všetko však nasvedčuje tomu, že dohoda je na spadnutie. A práve výstavka na stánku MSM Group naznačuje, aké budú jej technické detaily.

Izraelský systém by mal byť pre slovenské potreby namontovaný na podvozkoch nákladných automobilov Tatra. A samotné rakety sa budú montovať vo VOP Nováky. Nepôjde o ich výrobu, ale o montáž z dovezených dielov – hoci časom by sa aspoň niektoré komponenty mohli vyrábať aj u nás. Zatiaľ však ide len o predbežné informácie, ktoré ešte neboli oficiálne potvrdené.

V popredí raketa pre systém Barak. Za ňou trojica modelov vozidiel na podvozku Tatra. Zľava odpaľovacie zariadenie, radar a centrála riadenia paľby.
Zdroj: Futurearmy.sk

Systém Barak MX používa rakety troch verzií s dosahom 35 až 150 km. Pôvodne ho ešte minulý rok na jeseň odporučila kúpiť úradnícka vláda (na návrh Ozbrojených síl SR, ktoré si ho vybrali) práve v základnej verzii s dosahom 35 km. Kaliňák sa ale po nástupe do funkcie pokúsil získať americký systém Patriot. Až keď s tým neuspel, začal rokovať o izraelskom systéme Barak. Pre úplnosť treba dodať, že aj Tatra aj VOP Nováky, ktoré by sa na tomto systéme pre Slovensko mohli podieľať, patria pod CSG českého zbrojára Strnada.

V popredí model odpaľovacieho zariadenia, ktoré nesie osem rakiet systému Barak.
Zdroj: Futurearmy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *