ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Z výberu pušiek pre slovenských vojakov sa potešili aj v Česku

Už niekoľko dní je známe, že slovenskí vojaci nahradia svoje staré samopaly vzor 58 novými automatickými puškami M4A1 s kalibrom 5.56mm. Teda zatiaľ aspoň niekoľko tisíc z našich vojakov. Komunikované bolo len to, že z amerických fondov na podporu spojencov sa rezort obrany rozhodol zobrať si 5000 kusov pušiek za vyše 17 miliónov dolárov. Prvé kusy podľa ministra obrany Martina Sklenára dostanú tí vojaci, čo majú najstaršie samopaly. Prísť do výzbroje by mali tieto zbrane v roku 2025. Ďalších 20 000 pušiek už bude v medzinárodnom tendri obstarávať nová vláda.

Americké pušky zo silného českého holdingu
O čom sa hovorí menej je skutočnosť, že výrobcom pušiek M4A1 pre našu armádu je Colt a kto za ním dnes stojí. Americkú značku s veľkou tradíciou kúpila v roku 2021 Česká zbrojovka. Dnes táto firma, ktorú zakladal Samuel Colt v 19. storočí s výrobou v USA súčasťou medzinárodného holdingu Colt CZ group. Okrem iných, sú jeho súčasťou aj kľúčové značky Česká zbrojovka s výrobou v Českej republike a dcérska spoločnosť amerického Coltu so závodom v Kanade pod názvom Colt Canada. Ide o rozsiahle portfólio zbraní overerných v boji a s mnohými variantmi a konfiguráciami, ako aj s rozmanitým príslušenstvom. Skupina vlani predala až 700 000 zbraní. „Vďaka dlhodobej spolupráci s desiatkami ozbrojených síl na celom svete získavame dôležitú spätnú väzbu, ktorú premietame do vývoja našich nových výrobkov. To je mimoriadne dôležité najmä pre zákazníkov z radov ozbrojených síl, ktorých bezpečnosť závisí od bezchybne fungujúcich a osvedčených zbraní,“ uvádza Colt CZ Group o svojej kompetencii v rámci dodávok zbraní armádam.

Colt M4 pre slovenských vojakov
Prostriedky, z ktorých bude Slovensko obstarávať pušky pochádzajú z fondu zahraničnej vojenskej pomoci Foreign Military Fund, ktoré dala americká strana k dispozícii pre Slovenskú republiku. Poskytnuté finančné prostriedky slúžia na budovanie zvýšenia profesionalizácie a modernizácie OS SR a môžu byť použité výlučne pre nákupy od amerických výrobcov. Colt vlastní výhradné práva na zahraničný vojenský predaj zbraní M4 a M4A1 americkou vládou partnerským krajinám.

Colt dodá len pušky prostredníctvom vlády USA, zatiaľ čo vláda USA dodá príslušenstvo od iných spoločností, t. j. Colt CZ Group a Colt sa nepodieľajú na dodávkach príslušenstva.

Puška M4 patrí k najrozšírenejším zbraňovým platformám na svete. OS SR ju v minulosti zaviedli pre použitie v rámci Síl pre špeciálne operácie.  „Pušky Colt M16 a M4 slúžia už 50 rokov ako základné bojové pušky amerických ozbrojených síl a v súčasnosti ich používajú OS vo viac ako 100 krajinách sveta. Každá zbraň musí pred schválením na export splniť prísne normy a prejsť dôkladným testovaním.  Kontrola a certifikácia inšpekčnými tímami vlády USA podľa US Mil-Standardu (MIL-STD) zaisťuje, že všetky zbrane sú vyrábané podľa jednotných inžinierskych a technických požiadaviek, procesov, postupov, praktík a metód. Navyše, systém kvality podľa ISO štandardu spoločnosti Colt zabezpečuje, že každá zbraň spĺňa rovnaké požiadavky ako zbrane vyrobené pre vládu USA,“ uvádza Colt CZ Group.

Od roku 2012 dodal Colt cez americkú vlád zákazníkom po celom svete viac ako 125 000 pušiek M4/M16.  

Zdroj: MO SR, Futurearmy.sk, Colt CZ Group

One thought on “Z výberu pušiek pre slovenských vojakov sa potešili aj v Česku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *