Modernizácia

Príbeh zbraní ikonickej značky Colt: Od kovboja po slovenského vojaka 21. storočia

Legendárna americká zbrojovka, ktorú poznáme z Hollywoodskych filmov, si za takmer 200 rokov prešla turbulentným vývojom. Prinášame vám históriu značky od revolučného revolveru, cez bankrot a jej prechod do českých rúk až po najnovšie legendy, ktoré by čoskoro mohli dostať aj slovenskí vojaci.

Samuel Colt mal dvadsaťdva, keď 25. februára 1836 zaklopal na dvere patentového úradu. Chcel chrániť svoj vynález na princípe bubienkovej strelnej zbrane. Nie, to nie je začiatok príbehu jedného z najslávnejších Američanov. Kým sa stal vynálezcom, podnikateľom, boháčom, cestovateľom, inovátorom a symbolom divokého západu, musel urobiť množstvo pokusov a zažiť aj nešťastia.

Mladík si raz vypočul rozhovor dvoch vojakov, ktorí sa sťažovali na jednoranové až dvojranové zbrane. Problém ho zaujal, na jeho vyriešenie si však musel ešte počkať.

FOTO Martin Martiš: Ukážka dreveného modelu mechanizmu západky na revolveri

Keď vyhorela škola a internát, kam Colt chodil, otec ho poslal, aby sa priučil remeslu námorníkov. Počas plavby do indickej Kalkaty si všimol na lodi niečo, čo mu pomohlo pri zostrojení mechanizmu v päťranovom bubienkovom revolveri.
Neinšpiroval sa kolesom parníka, čo asi každému zíde na um ako prvé. Všimol si navíjanie lana a ako bol pri ňom využívaný mechanizmus západky. Svoj prvý model tohto mechanizmus si Colt vyskúšal zostrojiť z odpadového dreva.

Colt ako Tomáš Baťa. Vypočul potreby vojakov aj zamestnancov

Colt sa pustil do výroby zbraní a spočiatku to nevyzeralo vôbec ružovo. Prvú väčšiu zákazku dostal až počas bojov v Texase v roku 1847, keď si americká vláda objednala 1000 revolverov. Zbrane od Colta si totiž pýtali samotní vojaci.


Takto sa začala sériová výroba v novopostavenej fabrike v meste Hardford na brehu rieky Connecticut v rovnomennom štáte v USA. Rieka dodávala energiu a najmä sa po nej ľahšie prepravoval tovar.

Údoliu, cez ktoré sa vinie, sa dodnes hovorí aj „gun valley“, teda údolie zbraní. Svojím charakterom pripomína slovenské Považie, keďže sa tam nachádza aj niekoľko ďalších významných zbrojárskych spoločností.


Samuel Colt nemyslel len na výrobu, ale aj na ľudí. Pre svojich zamestnancov dal postaviť domy aj kostol. Robotníci mali pevný desaťhodinový pracovný čas s hodinovou obedovou prestávkou. Do výroby Colt zaviedol aj princíp pásovej výroby. Predbehol tak
dokonca aj Henryho Forda, ktorý sa považuje za akéhosi otca pásovej výroby.

FOTO Martin Martiš: Ženy v produkcii počas prvej svetovej vojny


Ešte jedno prvenstvo patrí Coltovi. A to v oblasti marketingu. Povedomie o svojich výrobkoch sa snažil zvýšiť tak, že svoje zbrane vo veľkom umiestňoval na rôzne informačné plagáty, darčekové predmety a aj na portréty slávnych ľudí, ktoré nechával
zhotovovať so svojou pištoľou alebo puškou v popredí. Na svoju propagáciu využíval dokonca celebrity tej doby a slávnych dobrodruhov, vďaka ktorým sa jeho zbrane dostávali aj do správ v tlači. Nemal nič ani proti správam o nešťastiach, ak sa v nich objavila zmienka o spoľahlivosti jeho zbraní. Veď lebo reklama je reklama.

Colt tiež ako prvý začal vo veľkom využívať reklamné prísľuby: nové a vylepšené.
Najlepším Coltovým vysvedčením je fakt, že za jeho takmer 50-ročného života sa vyrobilo a predalo viac ako 400-tisíc revolverov.
Firma Colt ani po smrti svojho zakladateľa nezanikla. Naopak, prešla do rúk jeho rodiny a svetu priniesla niekoľko ďalších legendárnych zbraní.

Denne až 1 200 kusov. Prioritou sú vládne zákazky pre armádu

V pôvodnom závode sa dnes už zbrane nevyrábajú. Zostalo v ňom múzeum. Výroba sa presunula do novej haly o niečo ďalej od rieky Connecticut. Aktuálna fabrika nie je nijako výrazná. Pracuje tam dovedna až zhruba 400 zamestnancov.

FOTO Martin Martiš: Nová výrobná hala sa nachádza v mestskej časti West Hartford


Do závodu sa bežnému človeku nazrieť tak ľahko nepodarí. Mali sme ale šťastie a dostali sme príležitosť oboznámiť sa aj so samotným výrobným procesom. Nasledovníci Colta nám predstavili výrobu revolverov, automatických pištolí, aj útočných pušiek
priamo pri výrobných linkách. Vládne zákazky však firma do detailov nepredstavuje. Aj pre spoločnosť Colt sú prioritou, a preto sa dodržujú prísne bezpečnostné opatrenia. Denne dokáže Colt vyprodukovať až 1 200 kusov zbraní a v krátkom čase je firma schopná preorientovať 100 percent svojej kapacity z civilnej na armádnu výrobu.


Pre niekoho môže byť prekvapením, že zbrane tu prechádzajú rukami mnohých žien. Podľa predstaviteľov spoločnosti sa svojou trpezlivosťou a jemnejšou motorikou viac hodia na výrobu špeciálnych výrobkov než muži.

FOTO Martin Martiš: Vo výrobe zbraní pracuje aj veľa žien.

Pre Európana môže byť americký postoj k zbraniam ťažšie pochopiteľný, ale zamestnanci sú hrdí, že môžu pracovať pre spoločnosť akou je legendárny Colt. Miestni sú doslova pyšní, že pracujú v tejto firme. Niektoré špeciálne pozície sa dokonca v rodinách aj dedia.

Od zlatokopov k Schwarzeneggerovi

Aj keď sa ani sám Colt nepovažoval za vynálezcu revolvera, jeho päť-ranová pištoľ spôsobila revolúciu. Druhá polovica 19. storočia sa v tomto ohľade niesla v znamení najznámejšieho revolveru „Peacemaker“, v preklade mierotvorca, ktorý nosili kovboji, pionieri objavujúci nové územia, zlatokopi hľadajúci v Amerike svoje šťastie. Zbraň na obranu bola v tom čase nevyhnutnosťou v nebezpečných oblastiach, kam nesiahal dozor vládnej moci.

FOTO 20th Century Studios : Slávna puška M16 u rukách Arnolda Schwarzeneggera na plagáte k filmu Predátor.

Keď začiatkom 20. storočia prišla spoločnosť Colt s automatickou pištoľou M1911, hneď sa stala súčasťou vybavenia americkej armády. Namiesto otáčajúceho sa bubienka sa totiž náboje vďaka pružine samé dopĺňali do hlavne. Tento automatický spôsob nabíjania sa dodnes používa v takmer všetkých moderných pištoliach. Málokto však vie, že spoločnosť Colt nevyrába iba krátke ručné strelné
zbrane. V 60. rokoch minulého storočia prišla požiadavka na útočnú pušku pre americkú armádu.


Stala sa ňou slávna M16. Rodina typu M16 sa radí medzi najpoužívanejšie pušky na svete. Známejší je snáď už len sovietsky Kalašnikov a jeho modifikácie. V duchu Coltových reklamných metód ju medzi širokou laickou verejnosťou výrazne spropagoval aj Arnold Schweizenegger v filme Predátor. Mladší ju zas mohli spoznať z populárnych počítačových hier ako Counter Strike.

Z pušky M16 vychádzajú aj novšie verzie M4 a M5 s možnosťami modifikácii ako sú meniteľná dĺžka pažby, dĺžka hlavne a ďalšie možní doplnky. Základom týchto zbraní je však stále rovnaké telo. „Máme armádnych zákazníkov, ktorí nakúpili v 70. rokoch naše pušky, a tie sú dodnes funkčné. Teda už vyše päťdesiat rokov,“ hovorí viceprezident Coltu Joseph Bergeron.

FOTO Martin Martiš: Viceprezident Coltu Joseph Bergeron ukazuje modulárne možnosti M4.

Celý výrobok je „made in USA“ a sieť dodávateľov je v blízkom okruhu finálnej montáže. Nič sa nedodáva zo zahraničia. „Každá jedna zbraň prejde kontrolou a až potom sa presunie na balenie,“ vysvetľuje výkonná viceprezidentka pre obchod Jillair E. Kubish. „Máme veľmi nízku chybovosť vo výrobnom procese,“ konštatuje. Útočná puška M4/M5 je obľúbená po celom svete, aj preto, že môže byť použitá v operácii v arktických oblastiach, ale aj v púšti či džungli.

Priamo vo fabrike majú aj testovaciu strelnicu. Tam vyskúšajú úplne všetky zbrane, ktoré vyrobia. „Každá jedna je testovaná na presnosť výstrelu, ale aj rýchlosť, tak aby sa splnili všetky vojenské požiadavky,“ spresnil Bergeron s dodatkom, že „na bojovom poli na testy už nie je čas!“

Česká budúcnosť aj v slovenských rukách

Kritické obdobie zažila firma Colt roku 2013, keď vypršala lukratívna zmluva s vládou USA. Rodina v snahe o záchranu spoločnosť predala, ale noví majitelia aj tak o dva roky neskôr vyhlásili o bankrot. Vo februári 2021 sa však stalo pre Stredoeurópanov niečo nevídané a ikonickú značku odkúpila česká holdingová spoločnosť, ktorá má vo svojom portfóliu aj moravskú firmu Česká zbrojovka. Je to po prvýkrát, kedy sa šperk americkej zbrojárskej výroby dostal do rúk majiteľov z bývalého východného bloku.
Nový majiteľ, holdingová spoločnosť Colt CZ Group so sídlom v Prahe zažila za prvých deväť mesiacov roku 2022 rekordné výsledky a tržby skupiny dosiahli 10,2 miliardy českých korún (cca 430 miliónov eur), čo je nárast o 34,4 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Stalo sa tak najmä vďaka konsolidácii severoamerickej americkej časti spoločnosti, ktorú tvoria Colt USA a Colt Canada. Celá skupina predala viac ako 511-tisíc kusov zbraní v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021.


Z kritického obdobia sa spoločnosť Colt dostala a jej predstavitelia veria, že Colt bude aj naďalej patriť medzi elitu v oblasti ručných
palných braní a podobne ako vo svojej bohatej histórii bude určovať trendy aj do budúcnosti.
Vývojári z Coltu avizujú, že čoskoro prídu aj s úplne novou útočnou puškou 21. storočia, ktorá bude znamenať ďalší prielom v
technologickom vývoji. Colt tak reaguje na požiadavku ozbrojených síl USA, ktoré chcú v najbližších rokoch svojich vojakov vybaviť úplne
novou generáciou pechotných zbraní.

Šanca pre Slovensko. Už o rok?

Zbrane tohto dnes už americko-českého výrobcu v súčastnosti používa okolo 90 krajín po celom svete. Čoskoro by k nim mohlo pribudnúť aj Slovensko. Ozbrojeného sily Slovenskej republiky už od polovice minulého storočia používajú pušky vzor .58, od Českej zbrojovky, ktoré vychádzajú z dizajnu známeho Kalašnikova AK 47.


Ministerstvo obrany plánuje výmenu až 47 tisíc útočných pušiek a jednou z možnosti je aj nákup pušiek rodiny M4/M16 cez schému americkej vlády Foreign Military Sales (FMS). Samotný Colt ich takto od roku 2012 dodal do zahraničia významne množstvo zbraní. (viac ako 125 tisíc)
V septembri 2022 schválil Kongres Spojených štátov amerických pre Slovenskú republiku dar hodnote viac ako 200 miliónov amerických dolárov na nákup vojenského vybavenia či služieb od amerických výrobcov, ktorú používa armáda USA. Dostali sme ich ako spojenec Ukrajiny .
Ministrstvo obrany SR už deklaroval, že v rámci tohto daru chce získať aj časť pušiek pre našich vojakov. Ak stihnú podpísať dohodu do septembrého termínu predčasných volieb, prvé kusy by mohla armáda získať už v roku 2024.
Prednosťou pušky M4 je kompatibilita medzi spojencami v NATO, modulárne prispôsobenie zbrane pre rôzne zložky armády, možnosti pripojenia rôznych príslušenstiev ako je svetlo, nočné videnie, granátomet a podobné. Rodinu pušiek M4 používa viacero armád NATO, jej prednosťou je tak aj priame nasadenie v reálnych bojových misiach.

,,Už 187 rokov sme dodávateľom zbraní pre U.S. armádu a je to naša DNA –je to proste v nás,“ vysvetlil Bergeron filozofiu firmy s dodatkom, že ,,je jedno pre akú vládu dodávku zbraní realizujeme, vždy dostanú to najkvalitnejšie čo
trh ponúka.“

Článok vyšiel na webe Aktuality.sk 31.marca 2023

One thought on “Príbeh zbraní ikonickej značky Colt: Od kovboja po slovenského vojaka 21. storočia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *