Technika a výzbroj OS SR

Slovensko dostane dva protivzdušné systémy z Nemecka

Nemecko poskytne dva zbraňové systémy MANTIS v hodnote okolo 120 miliónov EUR Slovensku. Ministerstvu obrany SR sa to podarilo vyrokovať bezotplatne a natrvalo. ,, Ide o doplnenie našej protivzdušnej obrany (PVO), nevzdávame sa tým žiadneho slovenského prvku PVO, uviedlo ministerstvo obrany na sociálnej sieti.

Výcvik slovenských vojakov na používanie systému začne už v priebehu nasledujúcich mesiacov.

MANTIS je plne automatizovaný stacionárny systém protivzdušnej obrany na blízke vzdialenosti, ktorý slúži predovšetkým na ochranu strategických zariadení a objektov pred delostreleckými granátmi, bezpilotnými lietadlami a raketami. Systém vyvinutý nemeckou spoločnosťou Rheinmetall pozostáva z dvoch pokročilých radarových staníc so sústavou rádiolokátorov, kamier a diaľkomerov, pozemného veliteľského stanoviska a šiestich delových veží s 35-milimetrovým kanónom. Veže vynikajú 360-stupňovým rozsahom pohybu a dokážu strieľať kadenciou až 1000 striel za minútu v dávkach po 24 rán.

Najväčšou prednosťou zbraňového systému MANTIS je schopnosť takmer okamžitého automatického rozpoznávania vzdušných cieľov do vzdialenosti približne 3 km, pričom riadiaca jednotka následne vypočíta ich dráhu letu a do 5 sekúnd vystrelí dávku z kanóna. Využíva pritom technológiu vysokorýchlostnej programovateľnej munície AHEAD s elektronickým časovačom, ktorá nesie 152 volfrámových projektilov. Tie sa tesne pred nepriateľským cieľom uvoľnia a doslova ho prešpikujú oblakom smrtiacich šrapnelov v tvare kužeľa. Systém môže byť doplnený aj prehľadovým radarom s dosahom až 100 km.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR

2 thoughts on “Slovensko dostane dva protivzdušné systémy z Nemecka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *