ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

O akých tendroch na obrane bude rozhodovať nová vláda

Otvorených projektov je viac. Nedávno rozhodla Ódorova vláda o dvoch. Schválila zámery ministerstva obrany SR na obstaranie automatických pušiek, ako aj nákup prvých systémov protivzdušnej obrany (PVO) v rámci 1. etapy ich obstarávania. Pušky značky Colt M4A1 s kalibrom 5.56mm, ale s príslušenstvom od iných amerických firiem, spolu v hodnote vyše 16 miliónov eur (vyše 17 miliónov dolárov), dostaneme ako dar z amerických spojeneckých fondov. PVO systémy nakúpime z Poľska a Izraela za 194 miliónov EUR. Aké rozhodnutia čakajú na ďalšie vedenie ministerstva obrany? Pritom nejde len o nové nákupy, ale aj pripravované či už bežiace projekty.

Minister Sklenár priniesol v stredu 4. októbra na rokovanie vlády návrh postupu, ktorým sa môže nová vláda pri nákupe PVO riadiť.

20 000 útočných pušiek ako priorita
Najviac pripravený je zdá sa medzinárodný tender na útočné pušky, ktorý MO SR avizuje do niekoľkých týždňov. Rezort sa odvoláva na štúdiu uskutočniteľnosti, dostupnú tu. „V predchádzajúcom období sme oslovili niektorých výrobcov, avšak iba v súvislosti s prieskumom trhu za účelom vypočítania predpokladanej hodnoty zákazky na útočné pušky a príslušenstvo. S vyhlásením súťaže počítame v priebehu niekoľkých týždňov. S predpokladaným časom dodávok v roku 2024,“ uviedla Mária Precner pre Futurearmy.sk. Opäť pôjde o pušky v kalibri 5.56x45mm NATO. Vzhľadom na časovú náročnosť procesu nedokázali obstarávanie dokončiť do volieb. Uviedli však, že „ide o jednu z priorít, v ktorej treba v budúcom období pokračovať.“ Na ulici generála Rudolfa Viesta (ulica, na ktorej sídlilo MO SR zmenila názov z Kutuzovovej) teda rátajú s tým, že to dotiahnu ich nástupcovia.

Bojový vrtuľník AH-1Z Viper už lieta na českom nebi

Rozhodnúť treba aj o nákupe vrtuľníkov Viper
Podľa MO SR je „v rôznom štádiu procesov hneď viacero projektov, čo reflektuje tempo nastavené počas uplynulých cca 3,5 roka“. Toto sú kľúčové tendre či priame nákupy, ktoré treba vyhlásiť, dotiahnuť alebo už dozerať na ich prebiehajúcu realizáciu:

  • Obstaranie systémov PVO ( aktuálne sa obstaráva 1. etapa, celkovo majú byť 4)
  • Ponuka na bojové vrtuľníky Viper (Máme ich možnosť získať za zvýhodnenú cenu od USA)
  • Obmena ručných zbraní,
  • Obstaranie útočných pušiek (Pripravený tender na 20 000 ks v kalibri 5.56mm)
  • Napĺňanie podpísaných projektov na vozidlá 8×8 Patria, pásové vozidlá CV-90 , 4×4 JLTV

Na týchto projektoch úradníci MO SR kontinuálne pracujú. „Čo sa týka budúcnosti – je jasné, že investičný dlh, ktorý sa vytvoril počas rokov falošného pocitu bezpečia a opomínania investícií do našej obrany, nie je možné odstrániť počas jedného volebného obdobia. Preto je nevyhnutné pokračovať v investíciách do modernizácie a obnovy ozbrojených síl – vďaka projektom rozsiahlej modernizácie sa ozbrojené sily posúvajú do 21. storočia. Naši vojaci a vojačky si to zaslúžia a naši partneri to vidia a oceňujú,“ dodáva MO SR.

Prioritou je aj naďalej vybudovanie spôsobilosti ťažkej mechanizovanej brigády
Splnenie tohto záväzku si vyžaduje nákup modernej techniky a taktiež zvyšovanie počtov profesionálnych vojakov – ide o časovo a finančne náročné procesy, v ktorých sa hlavne v poslednom období darí napredovať v pomerne dobrom tempe. „Potvrdzuje to aj aktuálne hodnotenie NATO, podľa ktorého sme sa posunuli k naplneniu tohto cieľa rýchlejšie, najmä vďaka zazmluvneniu pásových (CV90) a kolesových bojových vozidiel (Patria),“ uviedla hovorkyňa MO SR Mária Precner pre Futurearmy.sk

Foto: Futurearmy.sk (2), BAE Systems (1), MO SR (2), Litovské ministerstvo obrany (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *