Lou Conter na základni Hickam v Pearl Harbore v roku 2016. Zdroj: U. S. Naval Institute
Historky z histórie

Zomrel posledný člen posádky lode USS Arizona

Posádka americkej bitevnej lode USS Arizona, ktorá sa 7. decembra 1941 potopila pri japonskom útoku na Pearl Harbor, je opäť celá spolu. Vo svojom dome v Kalifornii zomrel Lou Conter, posledný žijúci námorník z tejto lode. Mal 102 rokov.

Lou Conter sa dal do služieb amerického námorníctva v novembri 1939 a od januára 1940 bol členom posádky USS Arizona. Táto loď bola pri útoku na Pearl Harbor najhoršie zasiahnutá. Bomba vážiaca 800 kg ju trafila medzi prvou a druhou delovou vežou a spôsobila explóziu muničného skladu. Lou Conter mal vtedy hliadku na opačnom konci plavidla, pri delovej veži č. 3. Pred priamymi účinkami výbuchu tak bol uchránený a mohol pomôcť mnohým zraneným kamarátom.

Pri potopení lode zahynulo 1177 členov posádky. Prežilo iba 334 námorníkov. USS Arizona dodnes leží na dne prístavu a je na nej postavený pamätník. Lou Conter neskôr absolvoval letecký výcvik a stal sa pilotom lietajúceho člna PBY-5 Catalina. Bol dvakrát zostrelený nad oceánom, ale zakaždým prežil v nafukovacom záchrannom člne.

V námorníctve slúžil aj po vojne. Počas vojny v Kórei slúžil na palube lietadlovej lode USS Bon Homme Richard. Na lietadle AD Skyraider vtedy odlietal ďalších 29 bojových misií. Do výslužby odišiel až v roku 1967. Vo veku 100 rokov vydal knihu o svojom živote. V apríli minulého roka sa stal posledným žijúcim členom posádky USS Arizona.

USS Arizona horí po výbuchu 7. 12. 1941.
Zdroj: NARA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *