Deň veteránov si u susedov pripomenuli aj na futbalových štadiónoch
Presne o jedenástej hodine jedenásteho dňa jedenásteho mesiaca roku 1918 začalo platiť prímerie, ktoré ukončilo boje prvej svetovej vojny. Dnes si preto 11. november pripomíname ako Deň veteránov.
Minister obrany Robert Kaliňák si ho pripomenul na vojenskom cintoríne v Petržalke. Svoj príhovor začal úryvkom z básne Na flámskych poliach, z ktorej pochádza symbol dňa vojnových veteránov – červené maky.
Kaliňák vyzdvihol, že slovenský národ sa vo vojnách dokázal postaviť na odpor zlu a prejavil odvahu nasadiť vlastné životy na obranu svojej krajiny. Zdôraznil, že treba urobiť všetko pre to, aby sa vojnové konflikty neopakovali a dodal, že verí, že aj vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí „Musíme na tom intenzívne pracovať aj tým, že si budeme uvedomovať hodnotu života a hodnotu tých, ktorí položili život za našu slobodu,“ uzavrel.
Vojenský cintorín z prvej svetovej vojny v Petržalke – Kopčanoch vznikol v roku 1916 a jeho definitívne úpravy sú z roku 1922. Je na ňom pochovaných 331 vojakov, ktorí zomreli vo vojenskej nemocnici. Boli to nielen rakúsko-uhorskí vojaci, ale aj vojnoví zajatci.
Spomedzi pochovaných je najviac, 122 z Čiech a Slovenska, 53 je z Maďarska, 51 z Juhoslávie, 43 z Rumunska, 16 z Rakúska, 15 z Ruska, 11 z Poľska, 11 z Talianska a 3 z Nemecka. Národnosť 6 pochovaných vojakov nebola zistená. V druhej polovici 30. rokov postavili tesne za cintorínom bunker B-S-8 Hŕbitov, ktorý bol súčasťou petržalskej línie československého opevnenia.
Mnohé štáty, vrátane našich susedov, si začali Deň veteránov pripomínať už počas víkendu. V Česku napríklad vzdali ľudia hold veteránom na futbalových štadiónoch. Vďaka spolupráci Armády ČR a Ligovej futbalovej asociácii sa všetky zápasy futbalovej ligy hrali na podporu vojnových veteránov. Na štadiónoch hrali vojenské kapely a na Slávii armáda predstavila aj tank Leopard 2A4 a ďalšiu techniku zo svojej výzbroje.
Podobné to bolo aj v Poľsku. Napríklad pred nedeľňajším šlágrom Ekstraklasy medzi Jagielloniou Białystok a Rakówom Częstochowa zahrala hymnu vojenská kapela a celý štadión bol počas nej v pozore. Pred zápasom premietali na obrazovke aj fotografie padlých poľských vojakov.
Tento program armády našich susedov ohlasovali a propagovali dlho vopred. Na sociálnych sieťach v Česku i Poľsku viacerí užívatelia uviedli, že sa na futbal prišli pozrieť iba kvôli sprievodnému vojenskému programu a ucteniu si pamiatky veteránov.