Vozidlo VAB na Ukrajine. Zdroj: ZSU
Ukrajina sa bráni

Pomalý ruský postup a sumár udalostí minulého týždňa na fronte

Na nasledujúcich riadkoch nájdete súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa za posledný týždeň udialo na fronte na Ukrajine. Rusko sa naďalej aj za cenu veľkých strát snaží tlačiť najmä pri Avdijivke.

1. Boje pri Avdijivke

Neustálym tlakom sa Rusku darí pomaly posúvať línie západne od Avdijivky, kde sa bojuje o niekoľko kľúčových obcí. Každý malý postup je však vykúpený veľkými stratami. Po dlhom čase začali Rusi používať aj obrnenú techniku. Na začiatku ofenzívy na Avdijivku vlani v októbri totiž utrpeli obrovské straty obrnencov a následne používali pri útokoch len pechotu. Minulú sobotu však podnikli jeden z najväčších tankových útokov, pri ktorom použili 36 tankov a 12 bojových vozidiel pechoty. Ukrajinci ho však odrazili a zničili pri tom najmenej 12 tankov a osem BVP. Použili pri tom najmä drony, delostrelectvom musia naďalej šetriť.

2. Francúzske dodávky

Francúzsko sa stáva lídrom pomoci Ukrajine. Oznámilo, že Kyjevu dodá ďalších 78 húfnic Caesar a 80-tisíc kusov munície kalibru 155 mm. Žiadny iný zákazník tento rok húfnice Caesar nedostane. Francúzsko sa tiež rozhodlo, že odteraz nebude likvidovať alebo predávať vyradenú vojenskú techniku, ale bude ju posielať na Ukrajinu. Paríž sa najbližšie chystá dodať stovky štvorkolesových obrnených vozidiel VAB (na snímke) a rakety Aster 30 pre protivzdušné systémy SAMP/T

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *