Druhý ukrajinský Black Hawk. Zdroj: GUR
Ukrajina sa bráni

Ukrajinské Black Hawky a sumár udalostí minulého týždňa na fronte

Na nasledujúcich riadkoch nájdete súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa za posledný týždeň udialo na fronte na Ukrajine. Frontová línia sa opäť prakticky nepohla. Ukrajina odoláva už päť mesiacov bez pomoci z USA. Najviac noviniek sa za uplynulý týždeň objavilo vo vzduchu.

1. Pozemný front

Línie sa prakticky neposunuli, a to aj napriek tomu, že Rusi podnikajú takmer nepretržité útoky. Tým však chýba potrebná razancia. Väčšinou útočia malé skupiny vojakov na niekoľkých obrnených vozidlách. Ešte v území nikoho na nich zapracuje ukrajinské delostrelectvo, tých čo prežijú, dorazia drony. Až potom sa do šedej zóny vydá ukrajinská pechota, ktorá priestor definitívne vyčistí, prípadne vezme zajatcov.

2. Ruské prieskumné drony

Naďalej spôsobujú Ukrajincom veľké nepríjemnosti aj desiatky kilometrov za frontom. Medzi ich najväčšie úlovky patrí odhalenie poľného letiska ukrajinských vrtuľníkov pri Novopavlivke v Dnipropetrovskej oblasti. Na tejto predsunutej základni boli 12. marca delostreleckým a raketovým útokom zničené dva vrtuľníky Mi-17. Zahynuli pri tom dvaja ukrajinskí letci. Tretia helikoptéra vyviazla bez poškodenia.

Ďalšiu stratu utrpelo ukrajinské vrtuľníkové letectvo 17. marca, kedy bola prenosnou raketou pri Lukašivke v Sumskej oblasti zostrelená bojová helikoptéra Mi-24.

3. Ruskí dobrovoľníci útočia na Rusko

Spomínaná strata Mi-24 zrejme súvisí s aktivitami ruských dobrovoľníckych jednotiek, ktoré bojujú na strane Ukrajiny. Tvorí ich pestrá zmes ľudí s rôznymi motívmi – od ruských pravicových extrémistov až po príslušníkov menšín zo Sibíre, ktorí chcú dosiahnuť nezávislosť od Ruska. V minulosti už podnikli niekoľko výpadov do ruských pohraničných obcí v Belgorodskej a Kurskej oblasti, po nich sa však vždy hneď stiahli na ukrajinské územie.

Teraz je to však iné. Hoci ruské oficiálne miesta tvrdili, že všetkých útočníkov ihneď zlikvidovali, boje prebiehajú už celý týždeň. Ruské légie s podporou tankov držia minimálne dve pohraničné dediny a hoci videá ukazujú straty na oboch stranách (teda ruskej aj ruskej), nezdá sa, že by intenzita bojov poľavovala. Oficiálne ruské miesta evakuujú obyvateľov pohraničných obcí aj deti z Belgorodu, ktorý je neustále pod paľbou.

4. Druhý Black Hawk

Oba ukrajinské Black Hawky na zábere z videa.
Zdroj: GUR

Ukrajinci sa pochválili už druhým vrtuľníkom Black Hawk vo svojich službách. Aj tento stroj je staršej verzie a zrejme pochádza od niektorej zo súkromných firiem na Západe. Obe helikoptéry patria vojenskej rozviedke GUR, ktorá ich používa na operácie špeciálnych jednotiek. Prvý Black Hawk si zachoval civilné modro-čierne sfarbenie, vďaka ktorému bolo možné ho identifikovať. Ide o bývalý stroj americkej armády UH-60A, ktorý mal pôvodne sériové číslo 80–23439 a po vyradení z vojenských služieb dostal civilné označenie N60FW. Generálnu opravu a modernizáciu urobila firma Ace Aeronautics zo štátu Alabama. Druhý Black Hawk má celozelené sfarbenie, ukrajinské výsostné znaky na bokoch a biele identifikačné pruhy na chvoste. Na nose má erb letectva vojenskej rozviedky a číslo 0420. V Česku organizuje iniciatíva Darček pre Putina zbierku na ďalší UH-60 pre Ukrajinu.

5. HAMMER v akcii

V januári prisľúbil francúzsky prezident Emmanuel Macron stovky navádzaných bômb AASM HAMMER pre Ukrajinu. Začiatkom februára boli prvýkrát použité a minulý týždeň sa objavili aj zábery stíhačky MiG-29 s touto zbraňou.

AASM znamená Armement Air-Sol Modulaire, čiže Modulárna zbraň vzduch-zem. Význam druhej skratky HAMMER je zas Highly Agile Modular Munition Extended Range (Modulárna munícia s predĺženým dosahom a veľkou manévrovateľnosťou). Ide o sadu, ktorá mení obyčajné nenavádzané bomby na veľmi presné zbrane. Na nos bomby sa pripojí navádzací modul a na zadnú časť pomocný raketový motor. V základnej verzii je sada určená pre bomby s hmotnosťou 250 kg. Vyvinuli sa aj sady pre bomby s hmotnosťou 125, 500 a 1000 kg, no Ukrajina zrejme má len základnú 250-kilogramovú verziu. Jej dosah po vypustení je viac ako 70 km. Ukrajinské stíhačky MiG-29 ich nosia na špeciálnych závesníkoch, ktoré už predtým dostali pre podobné zbrane JDAM ER.

Ukrajinský MiG-29 s bombou HAMMER.
Zdroj: ZSU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *