Česká útočná puška CZ BREN 2. Zdroj: Česká zbrojovka
Krátke správyUkrajina sa bráni

Česko a Ukrajina sa dohodli na montáži pušiek CZ BREN 2

České útočné pušky CZ BREN 2 sa budú montovať na Ukrajine. Dohodli sa na tom spoločnosť Česká zbrojovka (dcérska spoločnosť firmy Colt CZ) a koncern Ukroboronprom. Ako napísal server novinky.cz, cieľom dohody je vybaviť ukrajinské ozbrojené sily zbraňou, ktorá spĺňa štandardy NATO a zvýši operačné schopnosti. Cena dohody nebola zverejnená.

O príprave takejto dohody hovoril už v septembri minulého roka námestník českého ministerstva obrany Daniel Blažkovec po návšteve Medzinárodného fóra obranného priemyslu v Kyjeve. Česká firma dodá na Ukrajinu všetky diely, z ktorých sa pušky následne poskladajú. Ide o prvý krok v rámci plnohodnotného transferu technológií pre pušky CZ BREN 2, ktoré by sa neskôr mali na Ukrajine aj vyrábať. „Je nám cťou, že môžeme podporiť úsilie Ukrajiny o zavedenie výzbroje podľa štandardov NATO a zvýšenie schopností jej obranného priemyslu,“ povedal generálny riaditeľ Českej zbrojovky Jan Zajíc.

Pušky CZ BREN 2 sa už na Ukrajine objavili vo výzbroji zahraničných dobrovoľníkov a jednotiek vojenskej spravodajskej služby. Puška vznikla vývojom z predchádzajúceho modelu CZ 805 BREN. Je odľahčená a má modulárnu konštrukciu, ktorá umožňuje jednoduchú zmenu kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *