Húfnica BIA. Zdroj: KONŠTRUKTA-Defence
Krátke správyVojenská technika

Slovenská húfnica BIA je vo finále tendra v Malajzii

Po húfnici Zuzana 2, ktorá postúpila do užšieho výberu v Brazílii, sa o úspech v zahraničí usiluje aj ďalší výrobok slovenských zbrojoviek. Húfnica BIA je vo finále tendra v Malajzii, kde proti nej stojí už len francúzsky systém Caesar.

Húfnicu BIA začala vyvíjať spoločnosť KONŠTRUKTA-Defence v roku 2021 na základe požiadaviek zahraničného zákazníka. Oproti Zuzane 2 ide o odľahčené vozidlo na podvozku 6×6, ktoré má vyššiu mobilitu. Výzbroj tvorí 155 mm kanónová húfnica s dĺžkou hlavne 52 kalibrov. Maximálny dostrel pri použití špeciálnej munície presahuje 50 km.

Húfnicu BIA oficiálne predstavili vlani v septembri na veľtrhu v Londýne. Podľa Denníka N do jej vývoja už zapracovala aj konkrétne požiadavky malajzijskej armády – napríklad na väčšiu zásobu munície či lepšiu ochranu kabíny. V prvej fáze by obchod s Malajziou mohol priniesť objednávku na 18 až 24 kusov.

Húfnice v Malajzii i v Brazílii však neponúka KONŠTRUKTA-Defence sama za seba, ale firma Excalibur International, ktorá patrí do holdingu CSG českého zbrojára Strnada. Denník N uvádza, že CSG má väčšie možnosti v zahraničí, čo sa týka lobingu, ale aj ponuky. V balíku môže ponúkať aj muníciu, nákladné vozidlá alebo ich podvozky, či opravy pozemnej techniky, pretože to všetko má v portfóliu.

Samohybná húfnica BIA.
Zdroj: KONŠTRUKTA-Defence

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *