Ukrajina sa brániVojenská technika

Dvadsať slovenských odmínovačov Božena na Ukrajine? Rozhodne o tom Blanár

Plocha, ktorá je na území nášho východného suseda zamínovaná, je trikrát väčšia než Slovensko. Má ísť o vyše 170 000 km2. Minister zahraničných vecí v bývalej úradníckej vlády Miroslav Wlachovský v októbri v Záhrebe  informoval o zámere podieľať sa na odmínovaní Ukrajiny. S tým, že pomocou by mali byť financie vo výške 750 000 EUR, ktoré budú poskytnuté na nákup slovenskej odmínovacej techniky.

„Keďže potreby Ukrajiny v oblasti odmínovania každým dňom narastajú, koordinovaná a súdržná medzinárodná reakcia bude kľúčová pre obnovenie bezpečného života v postihnutých oblastiach. Slovensko je  pripravené podieľať sa na humanitárnom odmínovaní na Ukrajine aj vzhľadom na naše predchádzajúce pôsobenie v tejto oblasti, odborným znalostiam a expertíze slovenských spoločností v oblasti odmínovacích technológií,” povedal bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.

Spolu až 20 kusov Božien na Ukrajine

Slovensko môže pomôcť Ukrajine viacerými spôsobmi. Praktickým a veľmi konkrétnym  je dodanie odmínovacích vozidiel Božena. Tieto stroje vyrába firma Way Industries z Krupiny.  Desať kusov formou daru poskytli Ukrajine od začiatku konfliktu Ozbrojené sily SR.  Vo Way Industries by podľa informácií Futurearmy.sk mohli v priebehu budúceho roka vyrobiť pre ukrajinských zákazníkov ďalších desať. O tom či ich naozaj toľko bude, ale rozhodne nový minister zahraničných vecí Juraj Blanár.  

Vláda Roberta Fica tvrdí, že je pripravená Ukrajinu podporovať len humanitárne. Boženy presne tento účel plnia, slúžia na humanitárne odmínovanie mimo frontu. Chránia životy ženistov ( sú diaľkovo ovládané) aj civilného obyvateľstva.  Fico teda nemôže zabrániť tomu, aby na budúci rok bolo na Ukrajinu dodaných minimálne 8 kusov Božien. Sedem (5ks – Božena 5, 2ks Božena 4)  vyrobia v Krupine pre nešpecifikovaného ukrajinského zákazníka. Tú ôsmu (Božena 5) zafinancovali aktivisti z iniciatív Darček pre Putina a Mier Ukrajine z peňazí zo 7300 darov získaných cez online fundraisingovú kampaň “To nie je hra, pošlime Boženu na Ukrajinu”.  Kampaň úspešne zavŕšili 21. septembra a stroj v Krupine vyrobia v decembri 2023.

Do dvadsiatky môže Blanár pridať dve “štvorky” 

Wlachovský teda tesne pred odchodom prisľúbil Ukrajine 750 000 EUR na slovenskú odmínovaciu techniku a hovoril aj o podpore vo forme ukrajinského personálu a ďalšieho vybavenia. Ak Blanár tento záväzok dodrží, mohli by na Ukrajinu putovať dve Boženy štvrtej generácie alebo jedna Božena 5 s bohatším príslušenstvom.

V nedeľu 29. októbra v relácii V Politike v televízii TA3 poslanec za SMER-SSD Marián Kéry pripustil, že s pomocou vo forme odmínovačov Božena, ktoré sú vojenskou technikou, ale nie zbraňou, by nová vláda problém mať nemusela.

Za všetky Boženy dostane výrobca riadne zaplatené. Osem bude hradených zo súkromných peňazí a 2/1 zo zdrojov MZV SR. Na ťahu je súčasný minister Blanár.  Ak rozhodnutie svojho predchodcu potvrdí, na Ukrajine môže v roku 2024 operovať 19 alebo až 20 kusov Božien. A to by bola výborná referencia pre slovenský obranný priemysel, pretože hoci Božena počtom vyrobených kusov dominuje, aj v odvetví odmínovačov existuje silná konkurencia.

Zdroje: Futurearmy.sk,  Sita.sk

Zdroj Foto: Pavol Vitko – šéfredaktor časopisu Obrana, Martin Martiš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *