ModernizáciaVojenská technika

VRM: Spolupráca na projekte CV90 prinesie prestíž i rozšírenie portfólia

Spoločnosť BAE Systems Hägglunds pokračuje v rozširovaní siete spoluprác so slovenskými priemyselnými partnermi. Výrobca pásového obrneného bojového vozidla CV90, ktoré si vybrali Ozbrojené sily SR ako nástupcu radu BMP, podpísal zmluvu s Virtual Reality Media (VRM) na nedávnej výstave IDEB v Bratislave.

Progres podľa plánu

Progres pokračuje v súlade s plánom priemyselnej spolupráce a je pokračovaním úspešného budovania celého reťazca, ktorý oživí slovenský obranný priemysel.

Najnovším dodávateľom v slovenskom reťazci priemyselnej spolupráce sa stala spoločnosť VRM, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu pokročilých simulátorov. V minulosti už tieto vysoko sofistikované trenažéry dodala aj pre potreby Ozbrojených síl SR. Zmluvu s BAE Systems na projekt simulátora CV90, ktorý budú obe spoločnosti vyvíjať v spolupráci, podpísal zástupca VRM priamo na výstave IDEB 2023. Trenažér bude obsahovať niektoré skutočné súčasti vozidla a využije aj jeho softvér.

Tankový simulátor VRM na výstave IDET v Brne. Zdroj: Futurearmy.sk

Spolupráca prináša mnohé výhody

“Simulátory vyrobené našou spoločnosťou budú intenzívne využívané koncovým zákazníkom (MO SR) na komplexný, operačný, skupinový a taktický výcvik operátorov vozidla CV90, vrátane vodiča, strelca a veliteľa. Spolupráca nám prinesie jednak rozšírenie nášho portfólia simulačných produktov v segmente pozemného vojska ako aj technickú prestíž v simulačnom biznise, keďže vozidlo CV90 dnes predstavuje technickú svetovú špičku,” povedal Eduard Cristea zo spoločnosti VRM.

“Naša spoločnosť pri svojich komerčných aktivitách víta a preferuje spoluprácu s výrobcami koncových produktov. Máme bohaté skúsenosti  s medzinárodnými projektovými tímami z USA, EU, Západnej Afriky, Indie. Partnerstvo s BAE bude pre nás pozitívnou výzvou a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu,” dodal.

Pohľad na vrtuľníkový simulátor spoločnosti Virtual Reality Media (VRM). Zdroj: Virtual Reality Media (VRM)

Slovenská veža

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa bude zaoberať výrobou a komplexnou montážou veží a výrobou komponentov a zostáv pri výrobe častí vozidiel, je Koval Systems z Beluše. Ide o technologicky a procesne zdatnú spoločnosť, ktorá je pripravená maximálne využiť svoje kapacity a tiež ich rozšíriť – už začala s výstavbou nového výrobného komplexu a subdodávkami na výrobu vozidiel CV90 vytvorí nové pracovné miesta.

BAE Systems Hägglunds a slovenský Koval Systems predstavili prototyp časti veže budúceho vozidla CV90. Zdroj: BAE SYSTEMS Hägglunds

Vďaka zákazke pre Ozbrojené sily SR získava spoločnosť Koval Systems know-how v nových výrobných procesoch a prístup na trhy ďalších existujúcich používateľov vozidiel CV90, čo je celkovo osem krajín. Medzi ne patrí Ukrajina a čoskoro pribudnú aj Slovensko a Česká republika. Približne 1 300 vozidiel CV90 je v prevádzke v Dánsku, Estónsku, Fínsku, Nórsku, Švédsku, Švajčiarsku a Holandsku. Vozidlo sa osvedčilo v bojoch a je navrhnuté tak, aby sa v budúcnosti mohlo rozšíriť a plniť nové úlohy.

“Tento komponent veže spolu s ďalšími časťami a komponentmi sa teraz bude testovať vo Švédsku a bude zabudovaný do testovacieho vozidla. Počas testovania bude v rámci balíka Tech-transfer organizovaná séria školení, aby sme sa naučili postupne vyrábať ostatné komponenty, až kým nebudeme schopní vyrobiť, zmontovať a otestovať kompletnú celú vežu vrátane riadiaceho systému a elektroniky na najvyššej úrovni. Potom začneme sériovú výrobu,” povedal Ľubomír Medera, technický projektový manažér CV90 v spoločnosti Koval Systems.

Holandský príklad

Jedným z najlepších príkladov úspešného projektu CV90 je holandská armáda. V roku 2004 spoločnosť BAE Systems Hägglunds zabezpečila predaj 184 vozidiel CV90 holandskému ministerstvu obrany. V roku 2005 na to nadviazal predaj 73 vozidiel BvS10. V rámci týchto dodávateľských zmlúv spoločnosť BAE Systems Hägglunds v rokoch 2004 až 2011 dodala do Holandska aj balík priemyselnej spolupráce a splnila všetky záväzky pôvodnej zmluvy v hodnote viac ako 800 miliónov eur.

Ukážkou toho, čo môže spolupráca na projekte CV90 znamenať pre slovenské firmy, je holandská spoločnosť Van Halteren Defense. Je dodávateľom pre BAE Systems Hägglunds od začiatku 90. rokov. V roku 2005 bola vybraná, aby realizovala kompletnú montáž veže a integráciu vozidla CV90, ako aj dodávku kolies a staníc pre tieto bojové vozidlá.

Van Halteren Defense potom dokázala využiť nové poznatky, aby získala nové vládne zákazky aj mimo projektového rámca. Naplnením kontraktu vybudovala svoje spôsobilosti a to jej poskytlo príležitosť získať ďalšie zákazky na pozemné platformy v Holandsku. Projekt CV90 bol pre Van Halteren Defense významným krokom a poskytol jej kompetenciu zabezpečiť úspešnú budúcnosť.

Osvedčený prístup BAE Systems Hägglunds k priemyselnej spolupráci posilňuje miestnu obrannú priemyselnú základňu a zaisťuje bezpečnosť dodávok a dlhodobú podporu. Vytvára tiež významné pracovné príležitosti a spolu s transferom technológií prináša celý rad ekonomických výhod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *