Ukrajina sa brániVojenská technika

Namiesto tanku chcú na Ukrajinu poslať slovenské bojové vozidlo

Bratia Mucskovci, ktorí na jar 2023 rozbehli zbierku pod názvom Dar pre Ukrajinu určenú na tank T-72 zmenili svoj pôvodný zámer. Na jej webe však už o tanku nenájdete ani zmienku. Visí na nej fotografia násobne lacnejšieho vozidla s nie príliš dobrou reputáciou. Čo sa udialo? Z cieľovej sumy 1,2 milióna eur získali bratia od darcov doteraz len približne 15 %. Na svojom facebookovom profile informovali, že po dohode s Veľvyslanectvom Ukrajiny a na žiadosť ukrajinského ministerstva obrany majú financie namiesto tanku nasmerovať do ľahkého obrneného obojživelného prieskumného vozidla slovenskej výroby Aligator 4×4.

„Toto vozidlo bude vybavené ľahkou guľometnou vežou. Jedná sa o kvalitný slovenský produkt, ktorý používa aj naša armáda a spĺňa štandardy NATO. Súčasťou dodávky je aj vybavenie vozidla na plnenie prieskumných misií a export vozidla na Ukrajinu. K zakúpeniu Aligatora potrebujeme vyzbierať 180.000€. Aktuálne nám k tomuto cieľu chýba ešte pár tisíc eur. Ak máte možnosť, pomôžte nám poslať toto vozidlo na ukrajinské hranice a prispejte pár eurami. Chceli by sme to stihnúť do dvoch týždňov. Bude to pravdepodobne jedna z posledných pomocí Ukrajine zo Slovenska. Ďakujeme,“ stojí v statuse na FB profile zbierky Dar pre Ukrajinu.

V rámci komentárov na svojej FB stránke Mucskovci netaja, že išlo aj o nedostatok peňazí: „Sme krajčíri a zbraniam nerozumieme. Ale veríme ľuďom, ktorí bránia Ukrajinu. Najlepšie bude, ak si svoje pochybnosti rozptýlite komunikáciou priamo s Veľvyslanectvom, kde nájdete určite viac ľudí, ktorí vedia, čo im v obrane pomôže. Na tank sa tak skoro nepodarí vyzbierať dosť peňazí. A ak vieme pomôcť aspoň takto, budeme radi. A dúfame, že sa toto vozidlo podarí dostať na ukrajinskú stranu skôr, ako tomu niekto na Slovensku zabráni. Časy sú zlé.

Zbierka tak pokračuje ďalej. Aby sa na Ukrajinu podarilo poslať alternatívny dar vo forme vozidla Aligator 4×4 Master s palebnou vežou, musia darcovia poslať ešte niekoľko tisíc eur. Zároveň je potešujúce, že Ukrajinci majú dôveru v slovenskú vojenskú techniku (Zuzany, Boženy a teraz Aligátor). Podľa Denníka N s ním ale nebola spokojná slovenská armáda. V teréne mal byť využitý len v Bosne. V Afganistane sa naše jednotky spoliehali údajne radšej na vozidlá spojencov. Vojaci sa mali sťažovať na únik oleja, poruchy klimatizácie a dobrú reklamu tomuto vozidlu neurobil ani defekt, ktorý malo vozidlo dostať v roku 2008 na nepriestrelnej pneumatike. Podľa SME mal Aligator podobnú nehodu aj v roku 2006.

Verziu Aligator 4×4 Master II spoločnosť Kerametal predstavila v roku 2016 na veľtrhu IDEB. Prepravná kapacita vozidla sa zvýšila zo 4 na 9 osôb. Túto verziu si však Ozbrojené sily už neobjednali, hovorilo sa vtedy o záujme z Ázie.

Zdroj foto: FB Dar pre Ukrajinu (titulná), Kerametal.

One thought on “Namiesto tanku chcú na Ukrajinu poslať slovenské bojové vozidlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *