Beriev A-50. Zdroj: MO RF
Ukrajina sa bráni

Zostrelenie A-50 a sumár udalostí minulého týždňa na Ukrajine

Na nasledujúcich riadkoch nájdete súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa za posledný týždeň udialo na fronte na Ukrajine.

1. Ruský tlak pokračuje

Rusi naďalej vyvíjajú enormný tlak na viacerých miestach frontovej línie. V oblasti Bachmutu sa snažia postúpiť na západ a dostali sa do centra dediny Ivanovske. Potom sa ich podarilo vytlačiť na okraj obce.

Podobne sa snažia postúpiť aj na západ od Avdijivky. Ukrajinci boli nútení ustúpiť z obce Lastočkyne. Objavila sa kritika zo strany vojakov, že tam neboli vybudované sľúbené opevnenia. Je možné, že sa ani nestavali a obranná línia sa od začiatku plánovala ďalej. Lastočkyne totiž leží iba 1,5 km od koksovne, ktorá predstavovala významnú pevnosť pre Ukrajincov – a teraz je rovnako významná pre Rusov. Z vysokých budov koksovne je dobrý výhľad na Lastočkyne a obec bolo možné odtiaľ aj ľahko ostreľovať. Pre Ukrajincov by teda jej držanie bolo od začiatku nevýhodné.

Silné boje prebiehajú aj v oblasti Robotyne vo výbežku, ktorý vytvorili ukrajinské sily počas svojej letnej ofenzívy. Zatiaľ sa tam obrana drží.

Drží sa aj obec Krynky na ľavom brehu Dnepra, ktorú minister obrany Šojgu na stretnutí s Putinom označil za dobytú. Dôkazom malo byť vztýčenie ruskej vlajky. Ukrajinci však zverejnili celé video zo svojho dronu. Je na ňom vidieť dvoch ruských vojakov, ako narýchlo vztýčia vlajku na troskách domu a okamžite utekajú naspäť do vlastných línií.

2. Zostrelenie ďalšieho lietadla A-50

Ukrajincom sa 14. januára podarilo zostreliť prvé lietadlo včasného varovania a riadenia Beriev A-50, ktoré sa zrútilo do Azovského mora neďaleko prístavu Berďansk. V piatok 23. februára sa zrútil druhý stroj A-50. Jeho koniec zachytáva viacero videí. Na jednom je vidieť, že lietadlo vypúšťa klamné ciele na padáčikoch. Jednu raketu sa podarí zmiasť a tá vybuchne ďaleko za lietadlom. Druhá ho však zasiahne a stroj začne padať v plameňoch. Na ďalších videách je vidieť silný požiar vraku po dopade na zem, či trosky odtrhnutého chvosta lietadla.

A-50 dopadol v blízkosti dediny Trudovaja Armenia na ruskej strane Azovského mora. Zasiahnutý bol viac ako 200 km od najbližších ukrajinských pozícií. Ukrajinská tajná služba uviedla, že ho zostrelili s pomocou upravenej rakety S-200. Tieto staré strely síce už vyradili pred pár rokmi, ale ostali im plné sklady. Časť použili proti pozemným cieľom v balistickom móde s upraveným navádzaním. Ich cieľom bol napríklad aj Kerčský most na Krym. Maximálny dosah rakety S-200 je 300 km a A-50 je pomalý a neobratný cieľ, takže jeho zásah by nebol problém.

Pre Rusko je to veľká strata, pretože jednak je problém takéto lietadlo vyrobiť a hlavne jeho posádku tvorili špecialisti s dlhoročným výcvikom. Tých nedokáže nahradiť už vôbec.

3. Aké sú straty?

Keď spomíname straty, tak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výnimočne uviedol konkrétne číslo. V súvislosti s druhým výročím ruskej invázie povedal, že za ten čas zomrelo 31-tisíc ukrajinských vojakov. Toto vyhlásenie vyvolalo kontroverzné reakcie, pretože dovtedajšie odhady boli vyššie. Ukrajinská strana to neskôr spresnila, že ide len o tých padlých, ktorých smrť je potvrdená a sú riadne pochovaní. Mnoho ukrajinských vojakov je nezvestných a veľká časť z nich je zrejme mŕtva, ale nenašlo sa ich telo. Skutočný počet padlých ukrajinských vojakov tak bude okolo 50-tisíc. Ďalších niekoľko desiatok tisíc ukrajinských mŕtvych tvoria podľa Zelenského civilisti, a to najmä na okupovaných územiach, kde je ťažké získať informácie. Počet ukrajinských zranených prezident odmietol zverejniť s tým, že by to pomohlo nepriateľovi.

Zelenskyj tiež uviedol, že Rusov na Ukrajine zomrelo 180-tisíc a ďalšie desaťtisíce utrpeli zranenia. To zodpovedá viacerým doterajším odhadom. Napríklad britské ministerstvo obrany tento mesiac uviedlo, že na Ukrajine bolo zabitých alebo zranených 350-tisíc ruských vojakov. Ukrajinské ozbrojené sily uvádzajú počet 410-tisíc vyradených ruských vojakov.

4. HIMARS v akcii

Ruským ozbrojeným silám naďalej spôsobujú veľké problémy raketomety HIMARS, hoci tento mesiac sa objavili fotky dvoch kusov, ktoré boli poškodené v boji a museli ich odviezť letecky do USA na dopravu. Treba však jedným dychom dodať, že k problémom prispieva aj ruská nekompetentnosť, ktorú sa ani po dvoch rokoch nedarí úplne vymýtiť.

V utorok 20. februára ráno sa na výcvikovom priestore Trudovskoje v Doneckej oblasti, 26 km od frontu, zhromaždili vojaci 39. samostatnej gardovej motostreleckej brigády. V ten deň mali byť odvelení do prvej línie. Namiesto dôstojníka, ktorý mal vykonať inšpekciu, prileteli tri strely z raketometu HIMARS. Výsledkom je 65 mŕtvych a desiatky zranených.

Na druhý deň sa navlas rovnaká situácia opakovala v národnom parku Olešky na ľavom brehu Dnepra. Ruský generál tam mal prísť na návštevu jednotiek. Nastúpených vojakov zasiahli tiež tri rakety. Počet obetí v tomto prípade nie je známy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *