Švédske ozbrojené sily. Zdroj: Brindefalk
Krátke správyObrana a bezpečnosť

Maďarsko ako posledné schválilo vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament v pondelok ratifikoval vstup Švédska do NATO. Náš južný sused bol poslednou z 31 krajín Severoatlantickej aliancie, ktorá prijatie Švédska blokovala. Premiér Viktor Orbán už v minulosti spomínal viacero termínov, kedy by malo k ratifikácii dôjsť, ale vždy ju pod rôznymi zámienkami odkladal.

Definitívnej ratifikácii predchádzalo minulý týždeň stretnutie Orbána so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom v Budapešti, na ktorom podpísali dohodu o obrannom priemysle a vojenskej spolupráci. Jedným z konkrétnych krokov tejto spolupráce je objednávka ďalších štyroch stíhačiek JAS 39 Gripen. Maďarsko si aktuálne prenajíma 12 lietadiel tohto typu, zmluva je uzavretá do roku 2026.

Podobné ústupky si vydobylo aj Turecko, ktoré tiež dlho blokovalo vstup Švédska do NATO. Napokon ho Ankara ratifikovala v januári a USA jej vzápätí umožnili za 23 miliárd dolárov kúpiť 40 nových stíhačiek F-16 a modernizovať 79 starších, ktoré už má vo svojej výzbroji.

Maďarský parlament teraz musí príslušné listiny poslať dočasnému prezidentovi Lászlóovi Kövérovi. Ten má potom päť dní na to, aby ich podpísal a odoslal do USA. Po ich uložení na ministerstve zahraničných vecí vo Washingtone pozve generálny tajomník novú krajinu, aby formálne pristúpila k Severoatlantickej zmluve. Až vtedy bude vstup Švédska definitívny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *