Vojenská technika

Zuzana 2 sa dostala do užšieho výberu v Brazílii

Brazílska armáda zverejnila štyroch uchádzačov, ktorí postúpili do ďalšieho kola pri výbere kolesovej samohybnej húfnice. Je medzi nimi aj naša Zuzana 2, ktorú ponúkajú spoločnosti Konštrukta – Defence a Excalibur International.

Brazílsky projekt má názov VBC OAP 155 mm SR. Skratka znamená Viatura Blindada de Combate Obuseiro Autopropulsado 155mm Sobre Rodas, čiže Obrnená kolesová samohybná 155 mm húfnica. Za našu Zuzanu 2 bol vlani v apríli lobovať v Brazílii aj vtedajší minister obrany Jaroslav Naď. Teraz sa dostala do užšieho výberu. Jej priamymi konkurentmi je CAESAR 6×6 francúzskej firmy Nexter, ATMOS 6×6 izraelskej spoločnosti Elbit Systems a SH15 6×6 čínskeho výrobcu Norinco.

Ako píše server Janes, v marci a apríli prebehnú rokovania s každým zo štyroch uchádzačov osobitne. Medzi 15. a 19. aprílom by mal každý z nich odoslať svoju konečnú a najlepšiu ponuku. Víťaza oznámia 3. mája a následne logistické veliteľstvo brazílskej armády udelí 7. mája kontrakt na dve skúšobné vozidlá. Práve logistické veliteľstvo spolu s veliteľstvom armádneho delostrelectva celý projekt zastrešuje. Po vyhodnotení dvoch testovacích vozidiel by mala nasledovať objednávka na 34 ďalších.

Spolu tak chce Brazília kúpiť 36 samohybných húfnic, ktorými vyzbrojí tri jednotky poľného delostrelectva. Medzi požiadavkami bol podvozok 6×6 alebo 8×8 s dojazdom viac ako 500 km. Vozidlo by malo byť schopné prepraviť posádku do šesť osôb. Hlavnú výzbroj má tvoriť 155 mm húfnica s dĺžkou hlavne 52 kalibrov. Doplnkovú výzbroj majú tvoriť vrhače dymových granátov kalibru 76 mm a vyžaduje sa aj možnosť namontovania guľometu kalibru 7,62 mm alebo 12,7 mm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *