ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Švédska veľvyslankyňa pochválila slovenské firmy zapojené do projektu CV90

Slovenské spoločnosti obranného priemyslu, ktoré sú kľúčovou súčasťou dodávateľského reťazca BAE Systems pre slovenský projekt pásového obrneného vozidla CV90MkIV, navštívil v krátkom čase už druhý ambasádor. Po britskom veľvyslancovi Nigelovi Bakerovi zavítala do firiem Koval Systems a EVPÚ aj švédska veľvyslankyňa Annika Markovic.

Slovensko sa rozhodlo pre nákup 152 pásových bojových vozidiel pechoty CV90 v lete 2022. Hodnota nákupu je 1,7 miliardy eur. Verzia CV90MkIV kombinuje zvýšenú rýchlosť a manévrovateľnosť na bojisku s vylepšenou elektronickou architektúrou, ktorá podporuje budúce schopnosti, keďže komplexné bojisko sa neustále vyvíja. Britsko-švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds má významný počet partnerstiev so slovenskými firmami, ktoré sa zapoja do výroby CV90MkIV. Spoločnosť Koval Systems je výrobcom všetkých mechanických častí a komponentov pre vežu vozidla a zároveň dodávateľom kompletne zhotovenej, konfigurovanej a otestovanej veže. EVPÚ v projekte CV90 zodpovedá najmä za výrobu a dodávku optoelektronických systémov.

Švédska veľvyslankyňa Annika Markovic pochválila slovenských dodávateľov.
Zdroj: X / Annika Markovic

„Som potešená, že švédske bojové vozidlá pechoty CV90 splnili kritériá Ozbrojených síl Slovenskej republiky a tak sa Slovensko stane ďalším členom rodiny CV90. Spoločne s Dánskom, Estónskom, Fínskom, Holandskom, Nórskom, Švajčiarskom a Švédskom bude používať toto pokročilé bojové vozidlo,“ povedala ambasádorka Annika Markovic.

„Je to dôležitý projekt strategickej spolupráce, ktorý poskytne slovenskému priemyslu významnú príležitosť investovať do svojich zručností a kapacít na mnohé nasledujúce roky. Posilniť vzťahy medzi Švédskom a Slovenskom, tiež ako spojencov v NATO, zlepšiť naše obranné a bojové schopnosti a zostať jednotní je najvyšším záujmom v týchto nepokojných časoch. Po návšteve EVPÚ a Koval Systems som s potešením videla, že táto spolupráca je rozbehnutá a funguje,“ dodala švédska veľvyslankyňa A. Markovic.

Švédska veľvyslankyňa navštívila aj spoločnosť EVPÚ.
Zdroj: Archív Futurearmy.sk

Obaja ambasádori sa tak uistili o kvalite a spoľahlivosti slovenských dodávateľov. O februárovej návšteve Nigela Bakera sme písali na tomto mieste.

V spoločnosti Koval Systems v Beluši už prebieha výstavba nových priestorov. „Ide o zhruba 6 500 štvorcových metrov montážnych a skladovacích priestorov, ktoré budú neskôr ešte rozšírené o ťažkú zvarovňu a ťažkú lakovňu,“ povedal nám Ján Michálek, obchodný riaditeľ spoločnosti Koval Systems. Aktuálne firma disponuje priestormi s rozlohou zhruba 31 000 štvorcových metrov, takže po dokončení všetkých plánovaných nových hál bude mať priestory zhruba do 40 000 štvorcových metrov.

Priestory firmy Koval Systems.
Zdroj: X / Annika Markovic

Nejde však len o nové budovy, ale aj o nové pracovné pozície, ktoré budú v Koval Systems vytvárať práve aj v súvislosti s projektom CV90 pre Ozbrojené sily SR. „V celkovom počte to odhadujeme na 60 až 70 nových zamestnancov v priebehu trvania projektu. Nebude to teda nábor okamžitý, ale každý rok budeme obsadzovať nové pozície,“ priblížil Ján Michálek. Aktuálne má firma niečo medzi 450 až 470 zamestnancami, pôjde teda o nárast zhruba o 14 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *