Samohybná húfnica DITA. Zdroj: Excalibur Army
Obrana a bezpečnosťUkrajina sa brániVojenská technika

Holandsko objednalo české húfnice pre Ukrajinu

Holandsko pre potreby Ukrajiny objednalo v Česku samohybné húfnice DITA kalibru 155 mm. Oznámilo to holandské ministerstvo obrany s tým, že zatiaľ ide o nákup deviatich kusov. Ukrajina takéto zbrane urýchlene potrebuje pri obrane proti ruskému tlaku.

K našim západným susedom kvôli tomuto nákupu osobne prišiel náčelník štábu holandskej armády, generál Onno Eichelsheim. Ako píše server idnes.cz, malo by ísť o súčasť väčšej objednávky pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Okrem húfnice DITA od spoločnosti Excalibur Army si holandská delegácia pozrela aj elektronický sledovací systém VERA-NG od pardubickej firmy Era. Obe spoločnosti patria do holdingu CSG Michala Strnada.

Systém VERA-NG býva ľudovo označovaný aj ako pasívny radar. Sleduje polohu nepriateľských systémov tým, že zachytáva elektronické signály, ktoré vysielajú. Holandsko vlani zakúpilo pre potreby Ukrajiny štyri takéto systémy a vo februári tohto roka ich aj dodalo.

Okrem toho Holandsko zaplatilo v Česku výrobu 100 systémov MR-2 Viktor. Ide o dvojhlavňový guľomet kalibru 14,5 mm s moderným zameriavačom, ktorý je namontovaný na podvozku terénneho auta. Na Ukrajine sa tieto vozidlá veľmi osvedčili v mobilných jednotkách, ktoré bránia mestá pred útokmi iránskych dronov Shahed. Spolu s USA zas Holandsko financovalo aj modernizáciu viac ako 100 tankov T-72, ktoré pochádzali z rôznych zahraničných zdrojov, no pre Ukrajinu sa upravovali práve v Česku.

Holandská delegácia si prezerá húfnicu DITA v spoločnosti Excalibur Army.
Zdroj: Holandské veľvyslanectvo v ČR

„Česko má dobre rozvinutý obranný priemysel a dodáva niekoľko zbraní, ktoré Ukrajina potrebujem“ uviedol podľa serveru idnes.cz holandský veľvyslanec Daan Hulsinga. Na Slovensku sa podobná spolupráca (teda objednávka pre Ukrajinu financovaná západnými štátmi) realizovala iba raz. V októbri 2022 objednali spoločne Nemecko, Nórsko a Dánsko 16 húfnic Zuzana 2 za 90 miliónov eur. Z tejto objednávky však zatiaľ Ukrajina dostala iba dva kusy. Predtým získala Ukrajina osem kusov, ktoré zaplatila z európskych peňazí. Z nich bola jedna v bojoch zničená a jedna poškodená.

Húfnica DITA je podobná našej Zuzane. V minulosti sa dokonca objavili obvinenia z kopírovania niektorých častí českou firmou. Obe vychádzajú z húfnice DANA kalibru 152 mm, ktorá sa vyrábala v socialistickom Československu. Nové húfnice však používajú „západný“ kaliber 155 mm. DITA je plne automatizovaná a na jej obsluhu stačia dvaja vojaci, ktorí nemusia opustiť chránenú kabínu. Dostrel so štandardným strelivom je 39 km. Zásoba munície je 40 granátov.

Samohybná húfnica DANA M2 v akcii na Ukrajine.
Zdroj: ZSU

Česko už Ukrajine dodalo viac ako 10 pôvodných húfnic DANA a tiež okolo 30 modernizovaných húfnic DANA M2. Tie Ukrajina zakúpila. Verzia M2 síce používa pôvodný kaliber 152 mm, ale má už modernizovanú kabínu ako DITA. Z celkovo viac ako 40 dodaných húfnic DANA je podľa serveru oryx fotograficky potvrdená strata štyroch kusov, z ktorých jeden bol zničený úplne a tri poškodené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *