Ukrajina sa brániVojenská technika

Zbierka na odmínovač Božena pripísala rekordnú sumu, zbierajú aj na tank T-72

Ako sa im darí? Na Slovensku sú aktuálne spustené dve verejné zbierky na vojenskú techniku s najvyššími cieľovými sumami od vypuknutia vojny Ruska proti Ukrajine. Prvú rozbehli bratia Mucskovci z Bratislavy, ktorí zbierajú na tank T-72 „Jastrab“ v hodnote 1,2 milióna eur. Zbierku na slovenský odmínovač Božena 5 s príslušenstvom v hodnote 650 000 EUR zase rozbehla iniciatíva Darček pre Putina s partnermi.

Na obe zbierky verejnosť prispieva od apríla (tank) resp. mája (Božena). Na tank sa podarilo zatiaľ vyzbierať už vyše 150 000 EUR čo je niečo viac ako 12% cieľovej sumy. Pri Božene je to už takmer 240 000, čo predstavuje asi 37% z cieľovej sumy ( sumy boli kontrolované 18.6.)

Zbierke na Boženu sa 14. júna podarilo pripísať rekordných 8000 EUR za jediný deň. Informoval o tom na svojom facebooku ich partner, iniciatíva Mier Ukrajine.

Bratia Mucskovci v máji informovali, že im odmietli zverejniť bilbord v centre Bratislavy. Zverejnili ho aspoň na facebook profile ich zbierky.

Okrem toho v júni referovali aj o negatívnej skúsenosti jedného z bratov so zákrokom polície. V komentároch vidno pohoršenú reakciu mnohých podporovateľov zbierky, ktorí sa rozhodli práve na základe tejto skúsenosti na tank prispieť.

Zbierka na Boženu 5 od slovenského výrobcu Way Industries v polovici júna narástla výrazne aj vďaka tomu, že na jej slovenský účet na Doniu bolo pripísaných takmer 100 000 EUR z účtu Nadačného fondu Zbrane pre Ukrajinu, ktorý stojí za českým projektom Dárek pro Putina. Ľudia totiž na Boženu prispievajú aj cez české stránky. Zbierka na Boženu je prvou slovenskou zbierkou Dárku pro Putina, ktorý v roku 2022 vyzbieral pre ukrajinskú armádu vyše 22 miliónov eur. Záštitu nad ňou prevzalo ministerstvo obrany SR. S tričkom kampane „Nie je to hra – Minesweeper – Mission Ukraine“ sa odfotil minister obrany Martin Sklenár, ako aj ďalšie osobnosti.

Obe zbierky postupne rastú, stále však majú pred sebou dlhú cestu. Podporiť ich môžete na DarpreUkrajinu.sk a na DarcekprePutina.eu

Futurearmy.sk je mediálnym partnerom zbierky na odmínovač Božena.

Zdroj foto: Autor titulnej foto je Pavol Vitko, šéfredaktor časopisu Obrana; je na nej Božena na jednej z misií v Afganistane.
Fotka tanku je z webu zbierky Darpreukrajinu.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *