PR články & Špeciálne spolupráceUkrajina sa bráni

Darček pre Putina spúšťa prvú zbierku na Slovensku, nejde o zbraň

Ukrajina dnes predstavuje najväčšie mínové pole na svete. Míny pokrývajú až 40 percent jej rozlohy, čo päťnásobne prekračuje veľkosť Slovenska a ohrozuje životy nevinných civilistov aj ich obrancov. Slováci môžu Ukrajincom pomôcť a darovať im na pomoc odmínovacie zariadenie Božena 5, našu domácu vojenskú techniku z Krupiny.

Slovenský projekt Darček pre Putina 8. mája štartuje svoju prvú zbierku na www.darcekpreputina.eu, darcovia budú môcť prispievať aj cez fundraisingový portál Donio.

Zbierka Dárek pro Putina vznikla v Česku v máji 2022. Za rok na vojenskú pomoc Ukrajine vyzbierala vyše 22 miliónov eur od 147 tisíc darcov a dnes ohlásila svoj príchod na Slovensko. Zamínovaná Ukrajina nie je hra. Hlása slogan jej kampane v dizajne notoricky známej hry Minesweeper.

Zbierku Darček pre Putina podporujú iniciatívy Mier Ukrajine, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia, Post Bellum, Kto pomôže Ukrajine a Oberih. Zbierka má podporu aj mnohých osobností verejného a kultúrneho života. Na Ukrajine jej organizátori spolupracujú s Vladom Sokolovom, veliteľom EOD hasičov likvidujúcich výbušnú muníciu,  zodpovedným za práce na odmínovaní Ukrajiny.

“Rozhodli sme sa vytvoriť zbierku na nákup odmínovacieho zariadenia Božena 5, pretože vojna na Ukrajine ohrozuje obyvateľov Ukrajiny nielen v oblasti bojov, ale aj na už oslobodených územiach. Na Ukrajine je vďaka ruskej agresii veľkým problémom zamínovanie, ktoré po sebe zanechala ruská armáda. Zamínovaných je vyše 250 000 km² čo predstavuje približne 40% rozlohy Ukrajiny. Takto poškodené oblasti prinášajú nielen materiálne škody, ale aj ohrozenie životov miestnych obyvateľov,” hovorí Dodo Dobrík, jeden z iniciátorov slovenskej zbierky Darček pre Putina. Dobrík je zároveň spoluzakladateľom projektu Dárek pro Putina v Českej republike.

Vinou zamínovaných území na Ukrajine zahynulo už viac ako 200 farmárov

Traktor je symbolom hrdinských ukrajinských farmárov. Tí traktormi odťahovali z polí zničenú ruskú vojenskú techniku. Dnes existujú príklady, kedy s upravenými a na diaľku riadenými traktormi ukrajinskí farmári dokážu zneškodňovať menšie míny.  Naopak, veľké protitankové míny však traktory bezpečne odstrániť nedokážu. Profesionálne slovenské zariadenie vyrobené na tento účel spoločnosťou WAY INDUSTRIES, a.s. so sídlom v Krupine im preto bude veľkou pomocou v deaktivácii rôznych typov smrtiacich mín.

“Musíme si uvedomiť, že mier bude, len ak Ukrajina zvíťazí a agresor opustí jej územie. Ukrajinci už vyše roka bojujú aj za nás Slovákov. My, naši synovia, otcovia ani naše matky či dcéry na Ukrajine neumierame. Neposielame tam našich mužov – vojakov.  Preto je naša povinnosť susedom pomáhať všetkými dostupnými prostriedkami – Slovenská Božena môže zachrániť veľa nevinných životov a preto verím, že spoločne sa na ňu vyzbierame a pošleme im ju čo najskôr, “ hovorí Marián Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine.

Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby je 650-tisíc eur. 
Súčasťou zbierky na Boženu je aj výcvik hasičského EOD tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory, a menšie vybavenie) a doprava na miesto určenia. Výrobca v cene zabezpečí výcvik obsluhy a s výrobou Boženy začne po zložení 40% zálohy. 

Logistiku projektu má na starosti nezisková organizácia Team4Ukraine tvorená prevažne vojakmi v aktívnych zálohách, ktorí na Ukrajine pomáhajú od roku 2017. Team4Ukraine je dlhodobým partnerom  iniciatívy Darček pre Putina a zabezpečil už doručenie viacerých zariadení na miesto určenia. Team4Ukraine po úspešnom ukončení zbierky zabezpečí doručenie Boženy hasičskému zboru v Chersonskej oblasti, ktorý bude mať na starosti likvidáciu mín. 

Podporovatelia zbierky na odmínovacie zariadenie Božena 5:

Jakub Goda (publicista a komunikačný expert), Randy Hric (zakladateľ Aktuálne o Ukrajine), Daniel Milo (odborník na boj proti dezinformáciám), Tomáš Forró (vojnový reportér a autor), Matúš Ritomský (umelec a publicista), Grigorij Mesežnikov (politológ a spoluzakladateľ Inštitútu pre verejné otázky), Soňa Gyarfašová (novinárka), Vladimír Špánik (zakladateľ Združenia občanov miest a obcí Slovenska), Tomáš Kriššák (odborník v oblasti boja proti dezinformáciám),  Kat Cíbiková (aktivistka) a iniciatíva Dobre, Juraj Rizman (PR manažér v treťom sektore) a ďalší.

O zbierke Darček pre Putina

Dárek pro Putina/ www.zbraneproukrajinu.cz je rešpektovanou občianskou zbierkou, ktorú inicioval podnikateľ a filantrop Dalibor Dědek. Dalibor Dědek okrem iniciácie vzniku, zbierku aj finančne podporoval a uhrádzal všetky náklady spojené s prevádzkou zbierky. Aktuálne je zbierka vedená tímom nadačného fondu a je už schopná samofinacovania. Jej zbierky pre ukrajinskú armádu získali podporu ukrajinskej ambasády v Prahe, Armády ČR a ministerstva obrany ČR. Zbierka vznikla 4. mája 2022  2 a za rok jej existencie o nej informovali mnohé svetové médiá ako BBC, New York Times, CNN, Der Spiegel, Reuters a iné.

One thought on “Darček pre Putina spúšťa prvú zbierku na Slovensku, nejde o zbraň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *