Obrana a bezpečnosť

Dôvera v Ozbrojené sily SR klesá, s čím to súvisí?

Podľa nedávno zverejnenej štúdie Globsec trends 2023 okrem poklesu dôvery v NATO, EÚ sa znížila aj dôvera v ozbrojené sily SR. Kým v Česku dôveruje armáde až 81% ľudí, na Slovensku len 48%. Nižšia z 8 východoeurópskych krajín, kde sa prieskum realizoval je už len v Bulharsku, 44%.

Globsec ako jeden z dôvodov poklesu dôvery verejnosti v OS SR ( Zo 75% v roku 2021 na 48% v roku 2023) vidí aj ich pro severoatlanticky orientovanú strategickú komunikáciu, ako aj pravidelné zverejňovanie informácií o ruských vojnových zločínoch, čo sa stretávalo s nevôľou prokremeľských a nacionalistických spoločenských skupín. V Bulharsku, kde sa rovnako ako v SR darí ruskej propagande je podpora armády najnižšia, avšak paradoxne jej dôvera oproti roku 2022 stúpla o 4%

„Poklesy v Bulharsku a na Slovensku treba v oboch krajinách vnímať aj v kontexte rozšírenej a systematickej nedôvery v domáce a zahraničné inštitúcie, “ tvrdí Globsec.

Veľmi podobné čísla ako Slováci majú aj Maďari, aj tam dôvera od roku 2021 prudko poklesla (Zo 75% v roku 2020 na 53% v roku 2023). Dôvodom však nie je tendencia spochybňovať pôvod ruskej agresie na Ukrajinu. V Maďarsku išlo o kauzu prepustenia 150 dôstojníkov na základe vyhlášky vlády, čo narušilo dôveru Maďarov v ústavu.

V Poľsku dôveruje armáde až 77% ľudí, rovnako je to v Rumunsku. V Lotyšsku 76% a v Litve 71%.

Zdroj: Globsec Trends 2023
Zdroj foto: screenshot zo štúdie, strana 17

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *