Skupina Frecce Tricolori ešte na Sliači, SIAF 2019. Zdroj: Futurearmy.sk
Nezaradené

Medzinárodné letecké dni SIAF 2024 definitívne nebudú

Za posledných niekoľko dní sme boli svedkami viacerých kontroverzných vyjadrení ohľadom Medzinárodných leteckých dní. Objavili sa tiež siahodlhé tlačové vyhlásenia zo strany organizátora, ktorým je Slovenská letecká agentúra a tiež ministerstva obrany. Výsledok je však len jeden. SIAF 2024 je zrušený a s najväčšou pravdepodobnosťou sa v takejto podobe už nebude konať ani v budúcnosti.

Čo sa stalo? Ministerstvo obrany v pondelok informovalo, že sa nezapojí do Medzinárodných leteckých dní SIAF. Dôvodom bolo kríženie termínov s centrálnymi oslavami 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. Tam bude vojenská prehliadka s účasťou leteckej techniky 29. augusta. SIAF sa mal konať 31. augusta a 1. septembra na základni Kuchyňa. Vzdušné sily OS SR to odporúčali s tým, že predvádzanie vojenských spôsobilostí na leteckých dňoch je technicky nerealizovateľné z dôvodu vysokých nákladov a požiadaviek na logistiku. Ministerstvo obrany zároveň uviedlo, že o zrušení svojej účasti informovalo už v januári.

Zaskočený organizátor

Slovenská letecká agentúra, ako hlavný organizátor tohto najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku, v utorok reagovala, že so znepokojením prijala medializovanú informáciu o tom, že ministerstvo obrany sa aktuálne rozhodlo, že nemá záujem, aby sa Medzinárodné letecké dni SIAF 2024 v tomto roku uskutočnili. „Uvedená informácia je pre našu spoločnosť zarážajúca o to viac, že ministerstvo zavádzajúco tvrdí, že sme o ich zámere nerealizovať Medzinárodné letecké dni SIAF 2024 mali mať údajne vedomosť už v januári tohto roka. Rozhodnutie rezortu obrany o zámere nerealizovať Medzinárodné letecké dni SIAF 2024 je jednostranným rozhodnutím, o ktorom naša spoločnosť doteraz nemala od ministerstva žiadnu informáciu, ale zároveň nemá ani žiadnu oporu v Rámcovej zmluve, ktorú máme s ministerstvom obrany uzatvorenú,“ uviedla SLA vo svojom vyhlásení.

Belgická stíhačka F-16, SIAF 2019.
Zdroj: Futurearmy.sk

„Priznám sa, že ma táto informácia zasiahla a som sklamaný, pretože do dnešného dňa sme nedostali písomné stanovisko o jednostrannom neparticipovaní na SIAF 2024. Z dôvodu konania vojenskej prehliadky k 80. výročiu SNP, sme komunikovali so vzdušnými silami OS SR aj zmenu termínu konania SIAF-u. S týmito informáciami išli zástupcovia slovenských vzdušných síl aj na medzinárodnú konferenciu IMACS (International Military Air Show Conference), kde sa termíny komunikovali na medzinárodnej úrovni,“ povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry. Zároveň dodal: „Stále disponujeme platnou Rámcovou zmluvou o organizovaní leteckých dní na roky 2021 až 2024, s opciou do roku 2026. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo ak nemali záujem, aby sa tohtoročný SIAF uskutočnil, nám nedali túto skutočnosť riadne a včas v zmysle Rámcovej zmluvy vedieť do 31. januára,“ dodal Štoksa.

Podali žalobu

Ak by bolo zrušenie spolupráce oznámené naozaj v januári, bolo by jednoduché predložiť dôkaz v podobe písomnej alebo elektronickej komunikácie. To sa však nestalo. Namiesto toho ministerstvo obrany dnes zareagovalo podobne dlhou tlačovou správou. V nej sa už januárové oznámenie nespomína. Ministerstvo obrany tentoraz argumentuje tým, že s organizátorom nemá do dnešného dňa uzatvorenú realizačnú zmluvu o spolupráci pri organizovaní medzinárodných leteckých dní. „Organizátor má uzatvorenú „len“ Rámcovú zmluvu zo dňa 24.3.2021, pričom zjednodušene možno konštatovať, že rámcová zmluva upravuje podmienky uzatvorenia realizačnej zmluvy. Avšak, SIAF je možné organizovať pre ten ktorý rok výlučne na základe podpísanej a zverejnenej realizačnej zmluvy. Organizátor tak realizoval všetky aktivity v súvislosti so SIAF 2024 na vlastnú päsť,“ uvádza rezort obrany vo vyhlásení.

L-410 a MiG-29 vzdušných síl OS SR v Kuchyni, SIAF 2021.
Zdroj: Futurearmy.sk

Ministerstvo taktiež podalo žalobu na Slovenskú leteckú agentúru, ktorá ani po viacerých výzvach neuhradila faktúru za nájom priestorov počas minuloročného podujatia SIAF 2023. „Aj preto sa táto spoločnosť stala pre ministerstvo obrany nedôveryhodným partnerom pri organizácii medzinárodných leteckých dní,“ vyhlásilo tlačové oddelenie rezortu s tým, že ministerstvo obrany nebráni Slovenskej leteckej agentúre organizovať ďalšie ročníky Medzinárodných leteckých dní SIAF, avšak vzhľadom na vyššie uvedené v jej vlastnej réžii a bez účasti rezortu obrany. Celú záležitosť preto ministerstvo obrany považuje týmto za uzavretú a nebude sa k nej viac vyjadrovať.

Čo bude ďalej?

Týmto možno považovať ságu Medzinárodných leteckých dní SIAF za uzavretú. Na tomto ročníku mal prebehnúť slávnostný krst stíhačiek F-16 na Slovensku a malo sa tiež konať vystúpenie lietadiel F-35. Hubert Štoksa v utorok uviedol, že by chcel s ministerstvom rokovať aspoň o pokračovaní v budúcich rokoch, keď sa už neuskutoční aktuálny ročník. Ani to však nebude možné. Minister obrany Robert Kaliňák vyhlásil, že letecké dni chce organizovať viackrát do roka a na rôznych miestach. „Išiel by som od Piešťan, Trenčína, smerom na východ, aby sme to mali tak bližšie dostupné. Tá sledovanosť aj návštevnosť SIAF-u zásadne klesla umiestnením do Kuchyne,“ povedal pre RTVS.

Stíhačky F4U Corsair a P-38 Lightning z druhej svetovej vojny v Kuchyni, SIAF 2021.
Zdroj: Futurearmy.sk

V tomto má minister pravdu. Návštevnosť v Kuchyni bola nižšia ako na Sliači, no SIAF sa tam musel presunúť, pretože na Sliači prebieha rekonštrukcia. Ťažko teraz posúdiť, či Kaliňákov nápad putovať po menších letiskách zvýšenie návštevnosti prinesie. Ministerstvo obrany jeho predstavu neskôr spresnilo s tým, že tieto podujatia by pripravili ako komplexnú prezentáciu pozemných a vzdušných síl. O za­hraničných účastníkoch sa nezmienili – a je to aj pochopiteľné. Na menšie letiská sa asi príliš nepohrnú a otázkou je aj reputácia po zrušení podujatia SIAF 2024, na ktoré už bolo viacero partnerov pozvaných a teraz sa ich účasť musí odvolávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *