Vyloďovacie plavidlá na pláži Omaha. Zdroj: US Coast Guard
Krátke správy

Oslavy 80. výročia vylodenia v Normandii

Na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii sa dnes zúčastňujú svetoví lídri, ktorých pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Bok po boku s ním budú americký prezident Joe Biden, nemecký kancelár Olaf Scholz či následník britského trónu, princ William. Slovensko zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.

Pozvánku dostal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruský prezident Putin pozvaný nebol. Dnešné výročie tak ukazuje, ako sa z bývalých nepriateľov mohli stať súčasní spojenci, a naopak. Macronova kancelária zdôraznila, že obete sovietskeho ľudu a ich podiel na víťazstve si tento rok pripomínajú tak ako vždy. Pripomínať sa však bude, že na východnom fronte nebojovali len Rusi, ale aj Ukrajinci, Bielorusi a všetky ďalšie národy, ktoré boli súčasťou ZSSR.

Najväčšími hviezdami osláv však nie sú politici, ale veteráni, ktorí pred 80 rokmi bojovali na plážach. Ich vek sa pohybuje okolo stovky, no napriek tomu do Normandie prišiel takmer každý z nich, kto mohol. Merali cestu nielen z Británie, ale aj z Kanady a USA. A miestni ľudia v dedinách na pobreží im úprimne ďakujú.

Dňa 6. júna 1944 sa na plážach Normandie vylodilo takmer 160-tisíc spojeneckých vojakov. Predchádzal tomu výsadok z približne 1200 lietadiel. Parašutisti a vojaci z klzákov obsadili dôležité body a znemožnili tak Nemcom prepravu posíl na pláže. Operácia sa zvykne populárne označovať ako Overlord, to však bol kódový názov pre akciu na ovládnutie celej Normandie. Samotné vylodenie malo kódový názov operácie Neptune. Podieľalo sa na ňom okolo 5000 plavidiel, ktoré krylo ďalších tisíc vojnových lodí.

Oslavy sa nekonajú len vo Francúzsku. V Londýne napríklad bude okolo 14.00 nášho času 5-minútová pyrotechnická šou na palube krížnika HMS Belfast, ktorý je na Temži zakotvený ako múzeum. Má simulovať ostreľovanie vyloďovacích pláží spojeneckými vojnovými loďami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *