Ilustračná snímka obrany Tel Avivu pri staršom útoku. Zdroj National Photo Collection of Israel
Nezaradené

Čo doposiaľ vieme o iránskom útoku na Izrael?

V noci zo soboty na nedeľu vypustil Irán na Izrael viac ako 300 rôznych projektilov. Z nich izraelské ozbrojené sily a ich spojenci zlikvidovali viac ako 99 percent. Zo strany Iránu išlo o odvetu za útok na jeho konzulát v sýrskom Damasku, o ktorom sa predpokladá, že za ním stál Izrael. Z vojenského hľadiska však iránsky masívny útok nič nedosiahol – okrem nebezpečnej eskalácie konfliktu na Blízkom východe.

Výbuch v Damasku 1. apríla zabil viacero vysokých dôstojníkov iránskych revolučných gárd. Diplomatické misie by mali byť chránené, no Izrael považuje iránske revolučné gardy za teroristickú organizáciu, nie za diplomatov. K útoku sa však neprihlásil.

Irán sa v odvete za zničenie konzulátu rozhodol pre historicky prvý priamy útok na izraelské územie. Použil naň 170 dronov a 30 striel s plochou dráhou letu. Tieto boli všetky zostrelené ešte pred tým, ako dosiahli izraelské územie. Približne o hodinu neskôr vypustil Irán aj 110 balistických rakiet. Cieľom bolo, aby zasiahli Izrael súčasne s pomalšími dronmi a strelami s plochou dráhou letu. Z týchto rakiet malá časť prenikla izraelskou obranou.

Jedna z rakiet podľa izraelskej armády „ľahko zasiahla“ leteckú základňu Nevatim v Negevskej púšti na juhu krajiny. Bola poškodená infraštruktúra, no základňa je „naďalej funkčná“. Iránska agentúra IRNA informovala, že základňa utrpela „ťažké zásahy“. Taktiež na juhu Izraela pri meste Arad bolo črepinami vážne zranené 10-ročné dievča z beduínskej komunity. Je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Najkratšia vzdialenosť z Iránu do Izraela je 1000 km. Na útoku i obrane sa však podieľalo viacero krajín – dokopy deväť. Strely na Izrael boli vypustené aj z územia Iraku, Sýrie a Jemenu. Zostrelené boli aj silami USA, Británie, Francúzska a Jordánska.

Dôležitá bude teraz reakcia Izraela. Svetové mocnosti sa pokúšajú zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu, zatiaľ sa však zdá, že márne. Podľa agentúry Reuters sa členovia izraelského vojnového kabinetu po niekoľkohodinovom rokovaní prikláňajú k odvete. Zatiaľ sa však nezhodli na jej rozsahu a načasovaní. Podľa izraelskej televízie Channel 12 však nemenovaný činiteľ vyhlásil, že odveta bude „významná“. Izraelský minister obrany Yoav Gallant zas povedal, že konfrontácia s Iránom „sa ešte neskončila“ – napriek tomu, že Teherán vyhlásil, že svoju odvetu považuje za dostatočnú a v útokoch nemieni pokračovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *