ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Slovensko buduje vozidlo budúcnosti v spolupráci so Švédskom

Modernizácia Ozbrojených síl SR nadobúda konkrétne kontúry. Vďaka spolupráci medzi švédskou spoločnosťou BAE Systems Hägglunds a širokým spektrom slovenských firiem vzniká projekt, ktorý nemá v histórii slovenského obranného priemyslu obdobu.

Bojové vozidlo pechoty CV90 MkIV sa nebude len dovážať – veľká časť jeho výroby prebieha priamo na Slovensku, v rukách domácich odborníkov. Táto kombinácia špičkovej technológie a zapojenia slovenského priemyslu predstavuje príklad strategického partnerstva, ktoré má ďalekosiahly strategický význam pre našu krajinu aj jej obranyschopnosť a prináša dlhodobé benefity pre zamestnanosť a industriálny rozvoj.

Spolupráca bez hraníc

Prvé vozidlá sa aktuálne vyrábajú v závode Hägglunds v meste Örnsköldsvik. Švédski inžinieri ďalej odovzdávajú skúsenosti a know-how slovenským partnerom, ktorí už dnes intenzívne pracujú na príprave výrobných kapacít a konkrétnych komponentov.

„Je skvelé byť súčasťou takého veľkého projektu. CV90 MkIV je najlepšie IFV (infantry fighting vehicle – bojové vozidlo pechoty) na svete a tu v Hägglunds robíme všetko pre to, aby boli prvé vozidlá dokonalé. Vieme, že naši kolegovia na Slovensku budú v tejto práci rovnako vynikajúco pokračovať,“ hovorí Tomas Hörnsten, manažér strojárskej sekcie v BAE Systems Hägglunds.  „Je vidieť, že tu v továrni Hägglunds v Örnsköldsviku všetci považujú tento projekt za najvyššiu prioritu, “ dodal Hörnsten.

Slovenský priemysel ako kľúčový partner v projekte CV90

Slovenské firmy sú kľúčovou súčasťou projektu. Do výroby CV90 MkIV sa zapojilo viac než 30 miestnych partnerov, ktorí pokrývajú široké spektrum komponentov. Medzi kľúčových patria spoločnosti Koval Systems a EVPÚ (Elektrotechnický vývojový a projektový ústav).  V rámci príprav na výrobu CV90 uskutočnili značné investície i rozšírenie pracovných miest.

Efektívna spolupráca, ktorá zabezpečuje vysoké štandardy

Aj spoločnosť Spanner DF, ktorá sa podieľa na výrobe mechanických komponentov podvozku, prešla náročným prípravným obdobím. „Príprava prebieha už viac ako 12 mesiacov,“ vysvetľuje konateľ Daniel Smatana. „Museli sme splniť prísne požiadavky na kvalitu a legislatívne procesy spojené s projektom CV90. Aktuálne investujeme do nových automatizačných technológií, aby sme dokázali poskytovať stabilnú a vysokú kvalitu výroby a služieb. Podpora od zákazníka je však na vysokej úrovni a myslíme si, že projekt je prínosom nie len pre našu spoločnosť, ale tiež pre celý región.“

Veľký dôraz sa kladie na každodennú komunikáciu a efektívnu spoluprácu medzi tímami. Potvrdzuje to aj Róbert Hrabovec, projektový manažér pre projekt CV90 v RayService, ktorá pre slovenské i české vozidlá CV90 dodáva káblové zväzky. „Úzka spolupráca s BAE Systems Hägglunds nám poskytuje flexibilitu a schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa požiadavkám a potrebám projektu. Vďaka tomu sme schopní dodržiavať vysoké štandardy kvality a spoľahlivosti, ktoré sú pre nás a našich zákazníkov nevyhnutné.“

Technológia do bojových podmienok

Základom moderného boja sú dnes sofistikované komunikačné a riadiace systémy. Aj na ich vývoji a integrácii sa podieľajú miestne spoločnosti, ktoré v spolupráci s BAE Systems Hägglunds prinášajú slovenské riešenia do medzinárodného obranného priemyslu.

Aliter Technologies je v projekte CV90 zameraný na vozidlové informačné a komunikačné systémy. „Pre  CV-90ky sme vyvinuli zodolnené  dátové smerovače a prepínače.  Zariadenia sú vyrábané za základe požiadaviek zákazníka, zodpovedajú náročným štandardom a požiadavkám  na prevádzku (MIL STD) a dodržiavajú požiadavky na inštalácie do vozidiel NATO (NGVA),“ uviedol Marek Zvara, vedúci marketingového tímu Aliter Technologies. 

Na rozdiel od svojich komerčných náprotivkov sú prepínače a smerovače vojenskej triedy špeciálne navrhnuté tak, aby odolali drsným prostrediam, s ktorými sa stretávajú v bojových zónach. „Jedná sa napríklad na odolnosť voči pôsobeniu vody, prachu, slanej hmle, vibráciám, či elektromagnetickému vyžarovaniu,“ ozrejmil.

„Sme hrdí na to, že sme vďaka našim špičkovým odborníkom dokázali v priebehu jediného roka zabezpečiť kompletný náročný vývoj, testovanie, ale aj výrobu úplne nových zodolnených zariadení. Profesionalitu švédskeho partnera vnímame pri každej interakcii v rámci riadenia a kontroly projektu. Takúto spoluprácu si vysoko ceníme.,“ doplnil.

Do digitálnej výbavy CV90 prispieva aj spoločnosť Aleph Null, a je tiež zapojená do  integrácie systému BMS (Battlefield Management System, t.j. systém na riadenia bojiska). „Ide o vývoj špecifického softvéru na prepojenie systémov vozidla (chemické, zbraňové, navigačné, …) do tohto systému, aby všetci účastníci bojiska (iné vozidlá, velitelia) mali komplexný prehľad o stave vozidla,“ vysvetlil Patrik Hudák, konateľ spoločnosti Aleph Null. „Vývoj sa začal cca v júli 2024, predchádzali tomu mesiace konzultácií, due dilligence a hlavne technických diskusií ohľadom predstavy jednak spoločnosti BAE Systems ale aj konečného zákazníka t.j. OS SR. V nedávnej minulosti sme absolvovali jedno z prvých kôl testovania systému vo Švédsku a zatiaľ ide všetko podľa časového plánu.“

Dôležitý je tiež výcvik budúcich posádok. Spoločnosť Virtual Reality Media (VRM) už dokončila dizajn simulátorov a začína s ich výrobou. „V uplynulom období bola dokončená etapa tvorby dizajnu simulátorov, ktorý bol pred niekoľkými týždňami formálne schválený výrobcom. V nadchádzajúcich mesiacoch začne naša spoločnosť už so samotnou produkciou prvých kusov simulátorov,“ priblížil Marian Majer, riaditeľ obchodu a marketingu vo VRM.

Viac ako výroba

Program CV90 predstavuje symbol funkčnej priemyselnej spolupráce, ktorá Slovensku prináša moderné technológie, investície a prestíž. Projekt prepája firmy rôznej veľkosti, aj regióny. Úspešný príbeh by mohol pokračovať aj vďaka tanku CV90120, ktorý by mohol doplniť súčasné obstaranie bojových vozidiel pechoty CV90 MkIV.

Ako to vystihol Tomas Hörnsten, manažér strojárskej sekcie v BAE Systems Hägglunds: „Nie je to len o výrobe vozidiel. Pomáhame tým budovať bezpečnejšiu Európu.“ A Slovensko je dnes vďaka programu CV90 aktívnou súčasťou európskej obrannej spolupráce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *