Tank Leopard 1 s vežou Cockerill 3105. Zdroj: John Cockerill
ModernizáciaUkrajina sa brániVojenská technika

Prototyp modernizovaného tanku Leopard 1 otestujú na Ukrajine

Belgicko plánuje poskytnúť tento rok Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote miliardy eur. Významná časť z toho, 650 miliónov eur, bude vo forme kontraktov s miestnymi firmami na dodávky zbraní. Súčasťou najnovšieho balíka pomoci je aj jeden tank. Prečo práve jeden?

Belgicko posiela na Ukrajinu stovku vozidiel Unimog, z ktorých časť je v obrnenej zdravotníckej verzii na evakuáciu zranených z bojiska. V balíku je aj päť bezposádkových plavidiel a 20 systémov Cerberus na boj proti dronom. Na Ukrajine sa tiež spustí výroba laserom navádzaných rakiet kalibru 70 mm, ktoré vyvinula firma Thales Belgium.

Najzaujímavejší je však jediný tank, ktorý je v balíku zahrnutý. Ide o prototyp Leoparda 1 s novou vežou Cockerill 3105. Stroj je určený na testovanie v bojových podmienkach a ak sa osvedčí, Belgicko zváži modernizáciu ďalších ukrajinských tankov.

Ukrajina pritom tanky Leopard 1 pôvodne nepožadovala. Ide o zastaralé stroje so slabším pancierom i výzbrojou, ktoré sa moderným dnešným tankom nemôžu postaviť vo vyrovnanom súboji. Západní spojenci ich však začali dodávať a Ukrajina nebola v pozícii, aby ich odmietla.

Viaceré krajiny sľúbili takmer 200 Leopardov 1. z ktorých bolo od jari 2023 zatiaľ dodaných niečo vyše sto. V boji ich bolo podľa serveru Oryx zničených alebo poškodených 18. Leopard 1 má kanón kalibru 105 mm, a tak slúži najmä na podporu pozemných vojsk.

V minulosti sa uvažovalo o zvýšení palebnej sily Leopardov 1 použitím kanóna kalibru 120 mm, čo by si však vyžiadalo rozsiahle úpravy. Belgická firma John Cockerill však pred pár rokmi prišla s jednoduchším riešením – novou vežou, ktorá by sa dala ľahšie namontovať na kvalitný podvozok Leoparda 1. Hoci ani to nie je úplne bez komplikácií.

Veža Cockerill 3105.
Zdroj: John Cockerill

Veža Cockerill 3105 pôvodne vznikla ako dvojmiestna s tým, že posádka sedela hlbšie v korbe, v podstate pod vežou. Neskôr vznikli aj iné konfigurácie, najnovšie sa hovorí aj o úplne bezposádkovej veži. Už pôvodná dvojmiestna konfigurácia bola krokom vpred. Stará veža Leoparda 1 totiž vyžadovala trojčlennú obsluhu – veliteľa, strelca i nabíjača.

Nová veža Cockerill 3105 má automatický nabíjací systém so zásobníkom na 12 až 16 projektilov. Kaliber kanóna ostal 105 mm, no ide o nové vysokotlakové delo s vyššou úsťovou rýchlosťou a teda aj účinnosťou proti obrneným cieľom. Zvýšil sa aj námer na 42 stupňov, čo rozšírilo možnosti použitia hlavnej zbrane.

Ďalšou veľkou výhodou je nová stabilizácia hlavne, ktorá umožňuje oveľa presnejšiu streľbu. Sekundárnu zbraň tvorí guľomet kalibru 7.62mm prípadne granátomet kalibru 40 mm. Tieto zbrane sú diaľkovo ovládané aj v pôvodnej verzii veže s posádkou. Veža môže niesť aj protitankové rakety a systém aktívnej ochrany.

Zmenil sa aj pancier veže. Ten je z nových materiálov, ktoré sú ľahšie. Pri rovnakej odolnosti je tank o päť ton ľahší, čo zlepšuje jeho mobilitu. Modernizácia nie je natoľko rozsiahla, aby sa Leopard 1 vyrovnal moderným tankom, no aj tak zvyšuje jeho efektivitu na bojisku.

Teraz budeme trochu predbiehať, no ak sa aj prototyp osvedčí, stále nemá vyhraté. Nasledovať budú kalkulácie o cene prestavby približne 100 tankov Leopard 1 v ukrajinskej výzbroji. Navyše sme už spomínali isté komplikácie pri prestavbe. Tie spočívajú v tom, že vnútorná časť pod novou vežou Cockerill 3105 je o niečo vyššia ako priestor v korbe tanku. Na horný pancierový plát preto treba najprv namontovať vyšší kruhový veniec a až na ten sa potom umiestni veža.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *