Systém Barak MX. Zdroj: IAI
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Sen o Patriotoch sa skončil. Kúpime to, čo odporúčala predchádzajúca vláda

Minister obrany Robert Kaliňák dlhšiu dobu hovoril, že sa pokúsi v USA získať so zľavou protivzdušný systém Patriot. Po štvrtkovom rokovaní vlády však potvrdil, že táto možnosť už je mimo hry. Zdá sa, že napokon predsa len nakúpime izraelské systémy Barak, ktoré schválila už predchádzajúca úradnícka vláda. Len ich objednáme neskôr, ako sme mohli…

Kaliňák chcel na nákup systému Patriot využiť zľavu, ktorú nám ponúkli Spojené štáty na nákup vrtuľníkov AH-1Z Viper. Po rokovaní vlády však pripustil, že presunutie zľavy nie je možné. Navyše, Patrioty majú veľmi dlhé dodacie lehoty. Slovensko preto rokuje o kúpe iného systému. „V najbližších týždňoch určite oznámime ukončenie diskusií o obstaraní nového systému protivzdušnej ochrany,“ povedal minister.

Podľa TA3 pripustil, že pôjde o izraelský systém Barak. „Trochu predbiehate, ale dohodnime sa, že je tam vysoká pravdepodobnosť a myslím si, že vo veľmi krátkej dobe budeme o ďalších krokoch informovať,“ dodal Kaliňák.

Pikantné je, že nákup tohto systému schválila už predchádzajúca úradnícka vláda vlani začiatkom októbra. Nešlo pritom o žiadne politické rozhodnutie – izraelský systém si zo štyroch ponúkaných (Barak, Mica, Spyder, IRIS-T) vybrali Ozbrojené sily SR. Úradnícka vláda teda iba odobrila to, čo chceli naši vojaci.

O kúpe sa malo následne rokovať s izraelským výrobcom. To prenechala úradnícka vláda na nového ministra. Očakávalo sa, že zmluva sa definitívne uzavrie začiatkom tohto roka. To sa však nestalo. Kaliňák začal spochybňovať viaceré predchádzajúce zbrojné nákupy. Deklarovaná snaha o ich zmenu mu však nevyšla. V prípade protivzdušnej obrany sme sa teda okľukou vrátili k systémom Barak – len s niekoľkomesačným omeškaním.

Systém Barak MX so strediskom riadenia streľby, radarom a tromi odpaľovacími zariadeniami schopnými niesť po osem rakiet, stojí podľa pôvodnej ponuky 128,1 milióna eur. Udávaný dostrel je 35 km. Keďže však ide o úplne nový systém, ktorý ešte nebol bojovo nasadený, chceli Ozbrojené sily SR tieto parametre najskôr preveriť praktickými skúškami.

Dodávky sa podľa pôvodného plánu mali uskutočniť v rokoch 2025-26. Dovtedy máme vo výzbroji systémy stredného dosahu Kub, ktorým ale končí životnosť. Ešte predtým dostaneme stíhačky F-16. Kým sa tak stane, budú naše nebo chrániť spojenci z Česka, Poľska a Maďarska so svojimi stíhačkami.

2 thoughts on “Sen o Patriotoch sa skončil. Kúpime to, čo odporúčala predchádzajúca vláda

  • Barak 8 má tri verzie rakiet – MRAD do 35km, LRAD do 70km . Vyvíja sa ER s dosahom do 150km. ER budú dlhšie takže bude nutný nový odpaľovač na vozidle. To by sme mohli využiť a dokupovať ich.
    https://www.youtube.com/watch?v=AbdeCujiiz4

    Reply
    • Áno, máte pravdu. Vychádzali sme z informácií, ktoré boli k dispozícii v októbri. Vtedy OS SR požadovalo systém stredného dosahu. Všetky ostatné systémy v ponuke mali dosah 20 km, Barak mal dosah 35 km a najnižšiu cenu. Samozrejme, že sa neskôr dajú dokupovať rakety s vyšším dosahom, to je jedna z výhod tohto systému. Čo presne teraz dohodne nový minister obrany Kaliňák, však ešte nie je známe.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *