Ruský útok zabil záchranárov v Charkove. Zdroj: DSNS
Ukrajina sa bráni

Ruské útoky na záchranárov a sumár udalostí minulého týždňa na fronte

Na nasledujúcich riadkoch nájdete súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa minulý týždeň udialo na fronte na Ukrajine. Rusko vyvíja tlak na mesto Časiv Jar západne od Bachmutu. Podniká tiež útoky na civilnú infraštruktúru. Ukrajina reagovala viacerými odvetnými útokmi s pomocou dronov.

1. Ruské nálety


Okrem bombardovania frontových línií Rusko útočí aj na ukrajinskú kritickú infraštruktúru. Prakticky každú noc použije malý počet dronov Šáhid len z toho dôvodu, aby udržiavalo ukrajinskú protivzdušnú obranu v strehu a nedovolilo jej vydýchnuť. Drony Šáhid pritom žiadne veľké úspechy nedosahujú. Naopak, sofistikované rakety používa proti dôležitým cieľom, ktoré však ležia mimo Kyjeva a ďalších oblastí so silnou obranou. Takýmto spôsobom ničí vodné a tepelné elektrárne v menej chránených oblastiach. Napríklad súkromná spoločnosť DTEK má zničených 80 percent kapacít svojich teplární. Oprava niektorých elektrární potrvá roky.

2. Dvojité údery

Rusko čoraz viac využíva tzv. dvojité údery, keď s istým časovým odstupom vyšle druhú raketu na to isté miesto, aby zabila záchranárov, korí odstraňujú následky prvého útoku. V priebehu minulého týždňa sa tak stalo v Charkove i v Záporoží. Ruské dvojité údery zabili už 91 záchranárov a ďalších 348 zranili. Charkov osobitne bol celý týždeň vystavený silnému ostreľovaniu. Špekuluje sa, že Rusi sa naň opäť pokúsia zaútočiť po zemi.

3. Útok na najväčšiu vzdialenosť

Ukrajina podnikla začiatkom minulého týždňa útok dronmi v Tatarstane, kde zasiahla rafinériu a tiež továreň, v ktorej montujú drony Šáhid. Cieľ sa pritom nachádzal vo vzdialenosti 1300 km od ukrajinských hraníc, čo je najďalej od začiatku vojny. Dopad dronu bol zachytený na videu a zdá sa, že Ukrajinci použili upravené ľahké civilné lietadlo. Pri navigácii na takúto veľkú vzdialenosť používajú podľa niektorých správ Ukrajinci aj umelú inteligenciu. Napriek tomu zatiaľ nie sú schopní vyberať si tie najdôležitejšie ciele v oblasti dopadu – dron sa zrúti na zadané súradnice.

4. Ukrajinské útoky na letiská

To, že drony dokážu „iba“ dopadnúť na zadané súradnice, Ukrajinci oľutovali pri masových útokoch na ruské letiská koncom týždňa. Napadnuté boli základne Morozovsk, na ktorej sú stroje Su-34, letisko Jejsk, na ktorom sú Su-25, základňa strategických bombardérov Tu-95 Engels a tiež letisko Kursk. Útok bol naozaj rozsiahly, len na letisku Morozovsk hlásili 40-60 výbuchov. Následné satelitné snímky však ukázali, že drony vybuchovali ďaleko od odstavných plôch. Ak by si v závere útoku dron vedel vybrať cieľ, utrpelo by ruské letectvo veľké škody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *