Exkluzívne

Obstaranie tisícok pušiek a vozidiel Oshkosh za stovky miliónov vo finále

Už o pár dní padne definitíva ohľadom dvoch veľkých modernizačných projektov Ozbrojených síl SR. Cena za niekoľko desiatok amerických obrnených vozidiel Oshkosh JLTV 4×4 rozhodne aj o budúcich útočných puškách slovenskej armády.

Cena za štvorkolesové obrnené vozidlá napokon čiastočne rozhodne aj o type a množstve útočných pušiek, ktoré budú najbližšie desiatky rokov používať slovenskí vojaci. Rezort obrany ich plánuje nakúpiť až 25 tisíc. O zákazku sa verejne uchádza aj slovenský zbrojár Jaroslav Kuracina s firmou Grand power zo Slovenskej Ľupče, ministerstvo však komunikuje s viacerými výrobcami, vrátane medzinárodného holdingu Colt CZ Group. Spomínali sa aj ďalšie značky ako Hekler & Koch či FN Herstal.

„Jedna možnosť je nakúpiť viac pušiek cez americké fondy, alebo teoreticky nenakúpiť žiadne a obstarať pušky cez otvorenú súťaž. Všetky tieto možnosti sú otvorené. … Dnes sme vo fáze, že každým dňom čakáme na nacenenie konkrétnej ponuky,“ povedal v Brne na medzinárodnom veľtrhu IDET 2023 v rozhovore pre FutureArmy.sk štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer.

Aké úlohy v oblasti modernizácie si kladiete do konca roka? Nový minister obrany Martin Sklenár avizoval dokončenie niektorých projektov ako vrtuľníky Viper od spoločnosti Bell, viac ako stovky vozidiel Oshkosh JLTV 4×4 a 20 tisíc pušiek. V akom je to štádiu?

Toto sú dva paralelné procesy. Jeden súvisí s darom Američanov v hodnote 200 miliónov dolárov, o ktorom sa rozhodlo ešte minulý rok. Za tie sme sa rozhodli obstarať vozidlá Oshkosh JLTV a zároveň útočné pušky. Dnes sme vo fáze, že každým dňom čakáme na nacenenie konkrétnej ponuky. Očakávam, že v priebehu leta požiadame vládu o schválenie nákupu týchto vozidiel, prípadne aj ručných zbraní v rámci tejto schémy. Presné nastavenie počtov a cien zatiaľ nevieme povedať. Záležia totiž od konkrétnych ponúk.

Obstaranie vrtuľníkov Bell Viper je samostatným procesom, ktorý súvisí s darovaním vojenskej techniky Ukrajine, najmä stíhačiek MiG-29. Táto ponuka je pre nás výhodná, pretože očakávame techniku v hodnote takmer 1 miliardy dolárov za cenu približne jednej tretiny, teda asi 340 miliónov dolárov. Prebieha komunikácia s americkou stranou na pracovnej a technickej úrovni, pretože si musíme vyjasniť prípadné zmeny, najmä softvéru, ktoré je potrebné urobiť. Tieto vrtuľníky sú totiž už vyrobené. Samozrejme zisťujeme aj potenciálne náklady, ktoré ešte môžu vzniknúť, či už z hľadiska vrtuľníkov, alebo potrebnej infraštruktúry.

Neviem preto presne odhadnúť časové nastavenie, keďže to nezávisí len od úsilia slovenského ministerstva, ale aj krokov americkej administratívy. Snažíme sa urobiť maximum, aby do volieb boli tieto kroky boli potvrdené minimálne do volieb aj reálnymi podpismi dokumentov a ďalšími rozhodnutiami.

Prvých 5000 kusov útočných pušiek M4 už beriete od Američanov. Dodajú Američania aj ďalších 20 tisíc, ktoré plánovalo ministerstvo obrany obstarať?

Toto je zatiaľ otvorené a závisí to od konkrétnych ponúk. Očakávame, že ponuka na útočné pušky by mala byť výhodná, pretože zmluvy nastavené medzi dodávateľmi a americkou vládou sú zvyčajne veľmi výhodné. Preto aj celý mechanizmus amerického fondu je z hľadiska pomeru ceny a výkonu výhodný. Chceli by sme kúpiť 5 tisíc pušiek v rámci spomínaného amerického daru.

Ďalšie pušky do počtu 20 tisíc by sme chceli nakúpiť otvorenou súťažou, ktorú pripravujeme a je už vo finálnej fáze prípravy. To však opäť súvisí s balíkom peňazí na pušky a vozidlá 4×4 a konkrétnej cenovej ponuky na pušky. Rozhodnutie urobíme nakoniec v závislosti od konkrétnej ponuky na pušky. Jedna možnosť je nakúpiť viac pušiek cez americké fondy, alebo teoreticky nenakúpiť žiadne a obstarať pušky cez otvorenú súťaž. Všetky tieto možnosti sú otvorené a budú závisieť od toho, ako sa zmestíme do tých 200 miliónov.

Keď dostanete cenovú ponuku od Američanov, rozhodnutie o množstvách útočných pušiek môže byť urobené už v najbližších dňoch či týždňoch?

Áno. Hovoril by som už skutočne o dňoch. Minimálne ponuku na vozidlá Oshkosh JLTV 4×4 očakávame už v priebehu budúceho týždňa. Ponuku na ručné zbrane čakáme tesne potom. V priebehu júna by malo dôjsť k sfinalizovaniu rozhodnutia a ďalšieho postupu tak, aby sme počas leta urobili potrebné kroky k podpisu zmlúv o dodávkach.

Máte v tejto otázke podporu vlády?

Pokiaľ viem, tá podpora existuje. Zmena na konkrétnych vládnych postoch, vrátane ministra obrany síce nastala, ale pre náš rezort to znamená, že pokračujeme ďalej v nastavených procesoch. Počas návštevy premiéra na rezorte sme sa rozprávali o jeho vnímaní tejto situácie. Myslím si, že dobre rozumie tejto potrebe a ako aj tomu, že ide o dlhodobé procesy, ktoré by mali pokračovať. Vyjadril týmto projektom pochopenie ako aj podporu pre ich financovanie. Neobávam sa preto, že by v týchto konkrétnych projektoch mala mať vláda problém potvrdiť rozhodnutia ministerstva obrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *