Modernizácia

V granáte z Vrbětíc bude niekoľko tisíc guľôčok

Obec Vrbětice v okrese Zlín sa nechtiac preslávila výbuchmi dvoch muničných skladov v roku 2014, ktoré podľa českej vlády spáchali agenti ruských tajných služieb. Explózie tisíciek ton munície zabili dvoch ľudí. Po takmer ôsmich rokoch chce v tomto areáli Armády Českej republiky začať spoločnosť Colt CZ Defence Solutions vyrábať moderné ručné granáty.

„Navštívil som množstvo muničných závodov v Európe aj vo svete a aj z mojich dlhoročných skúseností musím povedať, že tento objekt je na veľmi vysokej bezpečnostnej úrovni,“ povedal počas veľtrhu IDET v Brne pre youtube kanál FutureArmy TV Petr Vávra, výkonný riaditeľ Colt CZ Defence Solutions, sesterskej spoločnosti Českej Zbrojovky. Obe firmy patria pod medzinárodný holding Colt CZ Group.

Obavy obyveteľov okolitých obcí, ktoré museli byť pred rokmi evakuované, nie sú podľa neho namieste. „Mnoho občanov si neuvedomuje, že výroba v objekte bývalého areálu Vrbětice prebiehala už pred týmto našim projektom. Je tam úplne nový modernizovaný objekt, ktorý je k dispozícii štátnemu podniku Vojenský technický ústav,“ zdôraznil Vávra.

Spoločnosť Colt CZ Defence Solutions pôvodne plánovala výrobu spustiť už v týchto mesiacoch. Podľa aktuálnych informácií by sa tak malo stať až na prelome rokov. V súčasnosti prebieha príprava výrobných strojov na kompletizáciu granátov a overovacie skúšky jednotlivých komponentov granátu.

Až 3500 guľôčok tvorí vnútro granátu
Granáty spoločnosť Colt CZ Defence Solutions doteraz nevyrábala. Vznikli zo spolupráce s českým štátnym podnikom Explosie a nemeckou zbrojárskou firmou Rheinmetall. „Vnútorná časť granátu je vyrábaná českou spoločnosťou CZ SKD z našej skupiny Colt CZ Group.Túto časť tvorí až 3 500 fragmentových guľôčok. Po spojení týchto dvoch polovíc vnútornej časti sa tento materiál zaobalí povrchovým materiálom. Následne sa celé telo naplní trhavinou českej spoločnosti Explosie,“ popisuje proces výroby riaditeľ spoločnosti.

„Prostredníctvom našich výrobných strojov a našej výrobnej technológie zdieľanej so spoločnosťou Rheinmetall sa celé telo uzavrie a pridá sa k nemu zapalovač, ktorý na výstave (IDET 2023 -pozn. red.) z bezpečnostných dôvodov nemôže byť. Na ďalšom stroji dôjde ku kompletizácii a z výrobnej linky vo Vrběticích nám potom výjde hotový granát,“ dodal.

Súčasný konflikt na Ukrajine ukázal v mnohých oblastiach posuny v taktike boja a používaných technológiách. Drony sa stali základnou súčasťou armády a extrémne veľký dopyt je najmä po delostreleckej munícii.

10 000 granátov mesačne, zatiaľ len pre AČR
Vávra hovorí, že aj keď vo vojne Ruska proti Ukrajine hrá prím boj na diaľku, aj granáty sú stále žiadané: „Na boj z blízka pri kontaktnom strete bude aj do budúcna nenahraditeľné mať ručné granáty. Takže áno, dopyt je aj naďalej,“ ubezpečuje.

Mesačne by sa malo vo Vrběticích vyrobiť viac ako 10 tisíc kusov granátov. Tie budú minimálne v prvých rokoch slúžiť výhradne Armáde Českej republiky.
„Tieto granáty sú primárne pre českú armádu, pretože česká armáda si do svojho štátneho podniku zadala aj tento transfer technológií.
Takže máme uzatvorenú rámcovú dohodu na štyri roky až na 500 tisíc kusov granátov iba pre českú armádu. Až po naplnení a vypršaní tohto kontraktu budeme môcť viesť ďalšie jednania o výrobe aj pre ďalšie armády,“
uzavrel Vávra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *