Systém NASAMS. Zdroj: Kongsberg Defence & Aerospace
Ukrajina sa bráni

Čo znamená zastavenie americkej vojenskej pomoci pre Ukrajinu?

Donald Trump zastavil všetku vojenskú pomoc pre Ukrajinu. On teda ešte žiadnu neposkytol, ide o dodávky, ktoré pripravila ešte predchádzajúca Bidenova administratíva. Zastavené boli aj zbrane, ktorú už sú v Poľsku pripravené na prevoz cez hranicu na Ukrajinu.

Ide o pokračovanie roztržky, ktorá sa začala minulý týždeň v piatok hádkou v Bielom dome. Zelenskyj teraz reagoval na zastavenie pomoci tým, že sa Trumpovi ospravedlnil a poďakoval za predchádzajúcu pomoc. Či to bude stačiť, uvidíme. Namiesto politiky sa teraz poďme pozrieť na to, čo zastavenie americkej pomoci znamená a či to Ukrajina „ustojí“ aj bez nej.

Stručná odpoveď je áno, ustojí. Už sa to totiž raz stalo. Trumpovi republikáni totiž pre domáce politické spory zablokovali v Kongrese schválenie pomoci pre Ukrajinu už na jeseň 2023. Trvalo to niekoľko mesiacov a pre Ukrajinu to znamenalo výrazné zhoršenie situácie na fronte aj pri obrane miest pred ruskými náletmi.

Na fronte sa prejavil najmä nedostatok delostreleckej a mínometnej munície, čo napokon viedlo ku strate strategicky dôležitého mesta Avdiivka vo februári 2024. Mestá trpeli najmä útokmi na elektrárne a teplárne. Stalo sa, že na dôležitú elektráreň smerovalo desať ruských rakiet. Prvých sedem ukrajinská obrana zostrelila, ale posledné tri nie, pretože už nemala čím.

Dnes je to iné

Odvtedy sa však situácia zmenila. Rozbehli sa viaceré programy na nákup a výrobu munície pre Ukrajinu. Tá si čoraz viac zbraní vyrába sama v závodoch, ktoré vznikajú v spolupráci so zahraničnými firmami, alebo sú financované spojeneckými štátmi (tzv. dánsky model). Ukrajina si takto v roku 2024 vyrobila až 154 samohybných húfnic 2S22 Bohdana kalibru 155 mm.

Napriek ruským útokom Ukrajina vlani šesťnásobne zvýšila svoju zbrojársku výrobu. Vlani si vyrobila napríklad 2,5 milióna delostreleckých a mínometných granátov a rovnaké množstvo munície pre drony. V tomto roku plánuje Kyjev vyrobiť okrem iného tritisíc rakiet a 30-tisíc bezpilotných prostriedkov dlhého doletu pre útoky v hĺbke Ruska.

Situácia sa zlepšuje aj v obrnenej technike. Len pred pár dňami poľské zdroje informovali o dodaní najnovšej zásielky tankov T-72 z Poľska na Ukrajinu. Ich presný počet nebol zverejnený, no podľa spomínaných poľských zdrojov by mali poľahky pokryť ukrajinské straty tohto druhu techniky minimálne za posledné dva mesiace. Výrobu bojových vozidiel pechoty KF41 Lynx spúšťa Ukrajina v novom spoločnom závode s firmou Rheinmetall. V januári z neho vyšlo prvé skúšobné vozidlo.

Poľský T-72 v ukrajinských službách.
Zdroj: ZSU

Veľký pokrok dosiahla Ukrajina aj v protivzdušnej obrane. Nórska firma Kongsberg pracuje na integrácii nových ukrajinských rakiet do systému NASAMS. Rakety by sa mali vyrábať v novom spoločnom podniku na Ukrajine. Ten by mal vzniknúť v priebehu najbližších mesiacov a mal by produkovať stovky rakiet.

Systém NASAMS sa ukázal ako veľmi účinný. Nórsky plukovník Per Steinar Trøite koncom februára uviedol, že na Ukrajine zničil tento systém viac ako 900 vzdušných cieľov, z toho 60 percent tvorili strely s plochou dráhou letu, zvyšok boli väčšinou drony. Úspešnosť systému NASAMS bola až 94 percent. Cieľ teda minulo len 6 percent vystrelených rakiet.

Problém je v tom, že NASAMS nie je určený na boj s balistickými raketami. To na Ukrajine dokázal iba systém Patriot. Zastavenie dodávok z USA teda ovplyvní najmä ochranu ukrajinských miest a civilnej infraštruktúry. Na druhej strane, nie je jasné, či by rakety pre systém Patriot nemohli naďalej pre Ukrajinu kupovať jej spojenci. Trump sa v minulosti vyjadril, že proti predaju amerických zbraní nič nemá.

Domáca výroba a pomoc z Európy

Aktuálne pochádza z domácej výroby približne 30 percent zbraní, ktoré Ukrajina používa. Ďalších 30 percent dodali európske krajiny a 40 percent je z USA. Je to stále obrovské číslo, no výpadok by sa ľahšie nahradil, ako predtým. Čoraz väčšiu rolu totiž hrajú drony, ktoré si Ukrajina v drvivej väčšine vyrába sama. Pri útokoch hlboko v ruskom tyle sa skloňovali predovšetkým americké rakety GMLRS a ATACMS odpaľované z amerických raketometov HIMARS. Tie prvé však majú obmedzený dosah a tých druhých dodali USA len veľmi malé množstvo.

Raketomet M142 HIMARS. Zdroj: US Army

Omnoho väčšiu rolu hrajú britsko-francúzske strely s plochou dráhou letu Storm Shadow / SCALP EG, ku ktorým Ukrajina prístup nestratí a najnovšie na ich vypúšťanie začala používať aj francúzske lietadlá Mirage 2000. Ba čo viac, Kyjev by mohol získať prístup k ešte výkonnejším nemeckým strelám Taurus. Predchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz ich dodávky odmietal, no jeho nástupca Friedrich Merz ich v predvolebnej kampani sľuboval. Realitou by sa to mohlo stať po zostavení novej vlády, čo chce Merz stihnúť do Veľkej noci.

V prípade satelitného internetového pripojenia Starlink, o ktorého vypnutí sa tiež hovorilo, Varšava nedávno pripomenula, že ho pre Ukrajinu platí ona a že má platné kontrakty. Napriek tomu aj v tejto oblasti začal Kyjev so spojencami pracovať na možnej náhrade.

Možno teda konštatovať, že zastavenie americkej pomoci ukrajinskí vojaci na fronte pocítia, ale nebude fatálne. Dôsledky by mali byť miernejšie ako pred rokom. Kto ho ale pocíti určite, sú ukrajinskí civilisti v mestách, ktoré sa budú pred náletmi ťažšie brániť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *