Jedna z uvažovaných ľahších variánt MGCS. Zdroj: Rheinmetall Group
Vojenská technika

Nemecko a Francúzsko vyvinú spoločný tank novej generácie

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu a jeho nemecký rezortný kolega Boris Pistorius podpísali v Paríži dohodu o spoločnom vývoji nového tanku. Memorandum o porozumení uzavrelo spory ohľadom toho, v akom pomere si oba štáty budú deliť vývoj a výrobu strojov novej generácie s označením Main Ground Combat System (MGCS – Hlavný pozemný bojový systém).

Spoločný projekt MGCS beží už od roku 2017. V úlohe hlavných bojových tankov má nahradiť nemecké tanky Leopard 2 a francúzske stroje Leclerc. Nepôjde však o jediný typ, ale o celú sériu strojov, ktoré sa budú navzájom dopĺňať v rôznych úlohách. Budú v ľahkej, strednej i ťažkej hmotnostnej kategórii a budú s posádkou, ale aj autonómne. Stroje tiež ponesú vlastné pozemné i lietajúce drony, ktoré im budú poskytovať podporu a slúžiť na prieskum. Všetky stroje budú vychádzať z rovnakého základu a mať viacero rovnakých konštrukčných prvkov, čo uľahčí výrobu.

Problém bol v tom, že na začiatku sa na projekte mali podieľať rovným dielom francúzska firma Nexter Systems a nemecká spoločnosťKraus-Maffei Wegmann. V roku 2019 sa však pridal aj Rheinmetall, čo nemecko-francúzsku rovnováhu narušilo. Podľa najnovšej dohody povedie každá z firiem tretinu kľúčového vývoja a výskumu. Pri výrobe však firme Nexter pripadne 50-percentný podiel, ako to bolo na začiatku. Zvyšných 50 percent výroby si podelia nemecké firmy.

Výroba MGCS by sa mala začať v roku 2035. Dovtedy bude nemecká armáda používať obmedzený počet tankov Leopard 2A8, ktorých vývoj sa práve dokončuje. Predpokladá sa, že ku projektu MGCS sa postupne pripoja aj ďalšie európske krajiny. Viaceré z nich už v minulosti prejavili záujem, no odrádzal ich pomalý postup spôsobený spomínanými spormi medzi Francúzskom a Nemeckom. Táto prekážka by teraz mala odpadnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *