Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj na archívnej snímke z roku 2023. Zdroj: The White House
Krátke správy

Prezident USA Joe Biden podpísal zákon o pomoci Ukrajine

Teraz to išlo rýchlo. Americký Senát v noci z utorka na stredu schválil pomoc vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. Tá po mesiacoch blokovania prešla minulý týždeň Snemovňou reprezentantov Kongresu. Prezident USA Joe Biden zákon podpísal ešte v priebehu stredy a vyhlásil, že pomoc na Ukrajinu začne prúdiť v priebehu niekoľkých hodín.

Americká armáda už predtým naznačovala, že je pripravená poslať pomoc takmer okamžite. Podľa viacerých správ je už nachystaná v Poľsku. Najnovší balík by mal byť v hodnote miliardy dolárov a obsahuje rakety RIM-7 a AIM-9M pre protivzdušnú obranu a tiež prenosné protilietadlové rakety Stinger. Ďalej dostane Ukrajina rakety HIMARS, delostreleckú muníciu kalibru 155 mm a 105 mm a mínometné granáty. Súčasťou balíka budú aj protitankové rakety TOW, Javelin a AT-4, ručné zbrane a munícia do nich, či protipechotné a protitankové míny. Prídu aj taktické a obrnené vozidlá vrátane bojových vozidiel pechoty Bradley.

Celková hodnota peňazí určených na pomoc Ukrajine je 61 miliárd dolárov. Z toho je však len časť určená na priamu vojenskú pomoc. Väčšina peňazí pôjde americkým firmám na výrobu zbraní a munície. Za časť sumy si doplní sklady americká armáda, ktorá neskôr bude zásoby postupne uvoľňovať Ukrajine podľa potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *